БІЛІМ БЕРУ БАҒДАРЛАМАСЫ

6В06209 – Радиотехника, электроника и телекоммуникациялар

ББ атауы 6В06209-Радиотехника, электроника и телекоммуникациялар
Сипаттамасы Телекоммуникациялық жүйелерді жобалау мен пайдаланудың қазіргі заманғы әдістерін қолданудың практикалық дағдылары бар ақпараттық-коммуникациялық сала үшін білікті мамандарды даярлау

Логистика және көлік академиясының «Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар» кафедрасы ақпараттық телекоммуникацияның барлық салаларында, соның ішінде темір жол және метрополитенде сұранысқа ие болатын телекоммуникация саласындағы мамандарды дайындайды.

Сіз Радиотехника, электроника және телекоммуникация саласындағы үздік практик-оқытушылардан білім ала аласыз:

Мамилов Б.Е. – ҚазАТК доценті, «Қазақтелеком» АҚ және «Транстелеком» АҚ сияқты жетекші телекоммуникациялық компанияларда 23 жыл жұмыс өтілі, 4 жыл педагогикалық өтілі бар;

Сайдахметов М.А. – ф.м.ғ. к., доцент, ҚР Ғылым академиясында 10 жылдық жұмыс өтілі және 15 жылдан астам педагогикалық өтілі бар.

ОН:

– байланыс арналарында сигналдарды сандық өңдеуді түрлендірудің математикалық және физикалық модельдерін, сызықтық және сызықты емес тізбектерге негізделген радиотехникалық құрылғылардың схемалық есептеулерін жасау;

– микропроцессорлық техниканың, микроконтроллерлердің, роботтардың және робототехникалық жүйелердің перифериялық құрылғыларының жұмысын және басқаруын ұйымдастыру;

– «соңғы миль», NGN, IP-телефония мальтисервистік желілері, байланыс орталықтары жүйелері негізінде абоненттік қол жеткізу желілерін даярлау және олардың жұмысқа қабілеттілігін мониторингтеу;

– антенна-фидер құрылғыларын дайындау кезінде радиотолқындардың таралуының электродинамикасы есептерін шешу;

– заманауи сымсыз, мобильді желілерді, цифрлық телерадио хабарларын тарату жүйелерін, цифрлық қабылдау-тарату құрылғыларын құру және олардың жұмыс істеуі мәселелерін шешу;

-экспериментті жоспарлау, жобалау есептерін шешу, талшықты-оптикалық байланыс желілері мен М2М желілеріне техникалық қызмет көрсету бойынша білімдерін көрсету.

Инфокоммуникация бағыттары бойынша менеджер (әкімшілік деңгейді қоса алғанда); инженер (санаттар бойынша); электромеханик (телекоммуникациялық жүйелер мен желілерде ақпаратты қорғау жөніндегі маман) («Қазтелерадио» АҚ, «Қазақтелеком» АҚ, «Транстелеком» АҚ, «Қазаэронавигация» РМК, «Кар-Тел» ЖШС, «Altel» АҚ, «Қазақстан», «НТК», «КТК», «31 арна» телеарналары және т. б.)

Менеджер по направлениям в инфокоммуникациях (включая административный уровень); инженер (по категориям); электромеханик (специалист по защите информации в телекоммуникационных системах и сетях) (АО «Казтелерадио», АО «Казахтелеком», АО «Транстелеком», РГП «Казаэронавигация», ТОО «Кар-Тел», АО «Altel», телеканалы «Казахстан», «НТК», «КТК», «31 канал» и т.д.)

Жоғары мектептің талаптарына сәйкес жоғары білікті мамандарды даярлау үшін бүгінде қуатты зертханалық база болуы қажет. Кафедрада мамандық пәндері бойынша мамандандырылған зертханалар бар. Мәселен, Бонч-Бруевич атындағы Санкт-Петербург телекоммуникация университетімен достық, ғылыми және әдістемелік байланыстар орнатылып, олардың тарапынан белсенді қолдау көрсетіліп келеді. Осы серіктестіктің нәтижесі арнайы пәндер бойынша зертханалық жұмыстарды орындау үшін бақылау-өлшеу аппаратурасы бар 8 әмбебап стенд орнату болып табылады.

«АКТ» кафедрасы «Транстелеком» АҚ, «Қазақстан темір жолы «ұлттық компаниясы» АҚ (сигнализация және байланыс дистанциясы), «Қазтелерадио» АҚ сияқты компаниялармен табысты серіктестік жасайды.

«Кар-Тел» ЖШС, «Altel» АҚ, «Қазақтелеком» АҚ,  «Қазаэронавигация» РМК байланыс орнату бойынша жұмыстар жүргізілуде.

Бакалавр студенттері Қазақстанның жетекші компанияларында – «Казахстелеком», «Транстелеком», «Кар-Тел» ЖШС, «Altel» АҚ және басқа да телекоммуникациялық компанияларда тәжірибеден өтеді. Практикадан өтудің артықшылығы басқа қаладан келген студенттер практиканы осы компаниялардың филиалдары бар бүкіл Қазақстан бойынша өздерінің тұрғылықты жерлерінде өте алады.

– CCENT (Cisco Certified Entry Networking Technician) – желілік технологиялар бойынша сертификатталған техник маман;

– CCNA Routing and Switching (Cisco Certified Network Associate) — маршруттау және коммутация бойынша сертификатталған маман;

– CCNA Security-сертификатталған желілік қауіпсіздік маманы;

– CCNA VoIP-сертификатталған IP телефония маманы;

– CCNA Wi – Fi-сертификатталған сымсыз желі маманы.

Еленов Е. Е. – «Қазақстан темір жолы»  «ҰК» АҚ «Байланыс басқармасының бас орталығы» филиалының директоры

Саров М. О. – » Қазақстан темір жолы «ҰК» АҚ Біріккен Алматы байланыс және сигнализация дистанциясы филиалы директорының байланыс жөніндегі орынбасары

Өтегенов Р. К. – «ҚТЖ «ҰК» АҚ филиалы – «Магистральдық желі дирекциясы» Телекоммуникациялар жөніндегі директордың орынбасары, автоматика, телемеханика және телекоммуникациялар департаменті, Астана қаласы

Липская М.А. –»АКТ» кафедрасының профессоры