БІЛІМ БЕРУ БАҒДАРЛАМАСЫ

ББ атауы

6В06208- Телекоммуникациялық жүйелер және темір жол байланысының желілері

Сипаттамасы

Теміржол көлігінде телекоммуникация желілерін жобалаудың, пайдаланудың және сервистік қызмет көрсетудің қазіргі заманғы әдістерін қолданудың практикалық дағдыларына ие көлік-коммуникация саласы үшін телекоммуникация саласында білікті мамандарды даярлау.

Логистика және көлік академиясының «Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар» кафедрасы ақпараттық телекоммуникацияның барлық салаларында, соның ішінде темір жол және метрополитенде сұранысқа ие болатын телекоммуникация саласындағы мамандарды дайындайды.

Сіз Радиотехника, электроника және телекоммуникация саласындағы үздік практик-оқытушылардан білім ала аласыз:

Мамилов Б.Е. – ҚазАТК доценті, «Қазақтелеком» АҚ және «Транстелеком» АҚ сияқты жетекші телекоммуникациялық компанияларда 23 жыл жұмыс өтілі, 4 жыл педагогикалық өтілі бар

Сайдахметов М.А. – ф.м.ғ. к., доцент, ҚР Ғылым академиясында 10 жылдық жұмыс өтілі және 15 жылдан астам педагогикалық өтілі бар

ОН:

– байланыс арналарында сигналдарды сандық өңдеуді түрлендірудің математикалық және физикалық модельдерін, сызықтық және сызықты емес тізбектерге негізделген радиотехникалық құрылғылардың схемалық есептеулерін жасау;

– микропроцессорлық техниканың, микроконтроллерлердің, роботтардың және робототехникалық жүйелердің перифериялық құрылғыларының жұмысын және басқаруын ұйымдастыру;

-цифрлық коммутация, NGN, IP-телефония, биллинг және байланыс орталықтарының пайдаланушыларын басқару жүйелері негізінде телекоммуникациялық байланыс желілерін әзірлеу;

-жедел-технологиялық байланысты, темір жол радиобайланысын пайдалану, автоматика, телемеханика, сигнализация, орталықтандыру және блоктау құрылғыларына техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтар мен ережелерді зерделеу;

– заманауи сымсыз, мобильді желілерді, радиобайланыс жүйелерін, цифрлық қабылдау-тарату құрылғыларын құру және олардың жұмыс істеу мәселелерін шешу;

– темір жол байланысының телекоммуникациялық желілерін өлшеу және электрмен қоректендіру, кабель жүйелерін, арна құрайтын жабдықтарды жоспарлау және енгізу дағдыларын қолдану.

Теміржол саласының бағыттары бойынша менеджер (әкімшілік деңгейді қоса алғанда, байланыс құрылғыларына қызмет көрсету бойынша учаскенің бастығы, поездық радиобайланыс құрылғыларына қызмет көрсету бойынша учаскенің бастығы, МИКАР кешені вагон-зертханасының бастығы); инженер (санаттар бойынша); аға электромеханик (автоматика, телемеханика және байланыс құрылғыларының сенімділігі және үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша бригаданың аға электромеханигі (аға диспетчер), электромеханик («ҚТЖ «ҰК» АҚ (ШЧ), «Транстелеком» АҚ, «Метрополитен» КМК ).

Жоғары мектептің талаптарына сәйкес жоғары білікті мамандарды даярлау үшін бүгінде қуатты зертханалық база болуы қажет. Кафедрада мамандық пәндері бойынша мамандандырылған зертханалар бар. Мәселен, Бонч-Бруевич атындағы Санкт-Петербург телекоммуникация университетімен достық, ғылыми және әдістемелік байланыстар орнатылып, олардың тарапынан белсенді қолдау көрсетіліп келеді. Осы серіктестіктің нәтижесі арнайы пәндер бойынша зертханалық жұмыстарды орындау үшін бақылау-өлшеу аппаратурасы бар 8 әмбебап стенд орнату болып табылады.

«АКТ» кафедрасы «Транстелеком» АҚ, «Қазақстан темір жолы «ұлттық компаниясы» АҚ (сигнализация және байланыс дистанциясы), «Қазтелерадио» АҚ сияқты компаниялармен табысты серіктестік жасайды.

«Кар-Тел» ЖШС, «Altel» АҚ, «Қазақтелеком» АҚ,  «Қазаэронавигация» РМК байланыс орнату бойынша жұмыстар жүргізілуде.

Бакалавр студенттері Қазақстанның жетекші компанияларында – «Казахстелеком», «Транстелеком», «Кар-Тел» ЖШС, «Altel» АҚ және басқа да телекоммуникациялық компанияларда тәжірибеден өтеді. Практикадан өтудің артықшылығы басқа қаладан келген студенттер практиканы осы компаниялардың филиалдары бар бүкіл Қазақстан бойынша өздерінің тұрғылықты жерлерінде өте алады.

– CCENT (Cisco Certified Entry Networking Technician) – желілік технологиялар бойынша сертификатталған техник маман;

– CCNA Routing and Switching (Cisco Certified Network Associate) — маршруттау және коммутация бойынша сертификатталған маман;

– CCNA Security-сертификатталған желілік қауіпсіздік маманы;

– CCNA VoIP-сертификатталған IP телефония маманы;

– CCNA Wi – Fi-сертификатталған сымсыз желі маманы

Еленов Е. Е. – «Қазақстан темір жолы»  «ҰК» АҚ «Байланыс басқармасының бас орталығы» филиалының директоры
Саров М. О. – » Қазақстан темір жолы «ҰК» АҚ Біріккен Алматы байланыс және сигнализация дистанциясы филиалы директорының байланыс жөніндегі орынбасары
Өтегенов Р. К. – «ҚТЖ «ҰК» АҚ филиалы – «Магистральдық желі дирекциясы» Телекоммуникациялар жөніндегі директордың орынбасары, автоматика, телемеханика және телекоммуникациялар департаменті, Астана қаласы