БІЛІМ БЕРУ БАҒДАРЛАМАСЫ

Білім беру бағдарламасының  атауы

6В07321 ‒ Көпірлер, тоннельдержәне метрополитен құрылысы

Сипаттама

Көпірлерді, туннельдер мен метрополитендерді жобалау, өндіру, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша озық технологиялар негізінде кәсіби қызметті жүзеге асыру үшін қажетті теориялық және практикалық дағдылары бар білікті және бәсекеге қабілетті мамандарды даярлау.

6В07321 ‒ Көпірлер, тоннельдержәне метрополитен құрылысы Білім беру бағдарламасына сәйкес

Көпірлерді, туннельдерді және метрополитендерді өндіру үшін қажетті персонал даярланады, қолданбалы ғылыми-зерттеу жұмыстары жүргізіледі.

Білім беру қызметін жүзеге асыру үшін:

– жоғары білікті кәсіби оқытушылар («Оқу орнының үздік оқытушысы» атағының иегері, көптеген мұғалімдер басқа да мемлекеттік наградаларға ие болды);

– саламен тығыз байланыста болу (сала кәсіпорындарында практикалық оқыту, өндірісте кафедра филиалдарының болуы);

– Дамыған зертханалық-техникалық база.

• Кәсіби қызметте тұлғааралық және құқықтық мүдделерді  сақтау және қорғау үшін  рухани топтың рөлі мен әлеуметтік-этикалық нормаларын пайдалану.
  • Инженерлік есептеулерде жаратылыстану және ғылыми пәндер бойынша білімді қолдану.
  • Кәсіптік лексика мен негізгі грамматика ауызша және жазбаша, оның ішінде шет тілдерінде қолданылады.
  • Көлікте ақпараттық-коммуникациялық және ІТ-технологияларды пайдалану.
  • Жасанды жерді пайдалану және күтіп ұстау кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі техникалық құжатта мұз айдынын пайдалану  .
  • Сұраныс пен ұсыныс негізінде өндірісті басқару бойынша ұйымдастырушылық-экономикалық шешімдерді талдау.
  • Теориялықжәне эксперименттік зерттеулер негізінде құрылымдық элементтердің беріктігін, қаттылығын, сенімділігін және тұрақтылығын анықтау.
  • Көлік конструкцияларының іргетасы мен іргетастарының сенімділігін, материалдарды сынаудың сандық есептеулері мен әдістерін пайдалана отырып, жобалау және пайдалану кезінде беттердің тұрақтылығын бағалау.
  • Топырақ пен жер асты суларының физикохимиялық және физика-механикалық қасиеттерін ескере отырып, гидрогеологиялық есептеулер, нормативтік құжаттар және техникалық регламенттер әдістері негізінде жасанды құрылыстарды пайдалану қауіпсіздігін бағалау.
  • Жасанды құрылыстарды пайдалану, техникалық қызмет көрсету, реконструкциялау және жөндеу кезінде диагностикалаудың заманауи технологиялары мен әдістерін, нормативтік-техникалық құжаттарды көрсету, машиналар мен жабдықтарды практикалық қолдану.
  • Метрополитеннің көпіраралық және туннельаралық кіреберістерін есепке алу схемаларын жасау кезінде компьютерлік модельдеуді және бағдарламалық қамтамасыз етуді, графикалық жұмыс әдістерін және редакторларды пайдалану.
  • Жүк көтергіш механизмдер мен машиналарды пайдалана отырып, пайдалану және қайта жаңарту кезінде жасанды құрылыстар конструкцияларының тұрақтылық, беріктік, сенімділік және тиімділік дәрежесін анықтау үшін конструкциялық әдістерді және математикалық модельдеуді қолдану.
  • Метрополитеннің көпірлерінің, туннельдерінің және конструкцияларының техникалық жай-күйін және көтергіш қабілетін жөндеу және қайта жаңарту кезінде диагностикалау, тексеру және сынау нәтижелерін талдау негізінде бағалау. Көпір туннельдерінің өндірісін ұйымдастыру және басқару қағидаттарын, қазіргі заманғы технологиялар мен көпірлер мен құбырларды салу, жөндеу және қайта жаңарту кезінде есептеу негіздерін көрсету.

Қолданыстағы жүктемелер мен пайдалану режимдері бойынша кіреберістерді нығайту және жөндеудің техникалық-экономикалық негіздемесін жасау мақсатында көпірлердің жүк көтергіштігін, құбырлардың, туннельдер мен метрополитендердің сенімділігін анықтау.

Көпірлерді, туннельдерді және метрополитендерді жоспарлы тексеруді, жөндеуді және қайта жаңартуды қамтамасыз ететін кәсіпорындар, ұйымдар мен кешендер.

Бекітілген Кәсіби стандарттарға сәйкес:

• Гидрооқшаулау кезінде оқшаулау
  • Жүк көтергіш кран операторы
  • Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженерлер (генерал)
  • Бөлім меңгерушісі
  • Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі инженер
  • Көлік құрылыстарын (көпірлер, туннельдер және метрополитендер) салу жөніндегі инженер
  • Өндiрiстiк бөлiм бастығы
  • Құрылыс жөніндегі менеджер
  • Жобалау технигі
  • Бағалаушы
  • Автоматтандыру жүйелерінің маманы
  • Санды зерттеуші
  • Өрт дабылы бойынша инженер
  • Инженер-конструктор
  • Бас жобалаушы (көпірлер, туннельдер және метрополитендер салу кезінде)

Жобаның бас инженері (көпірлер, туннельдер және метрополитендер салу кезінде)

Жоғары оқу орындарының талаптарына  сәйкес, бүгінде жоғары білікті мамандарды даярлауға арналған қуатты зертханалық база бар, кафедрада мамандық пәндері бойынша мамандандырылған зертханалар жұмыс істейді. Мысалы, Санкт-Петербург леккоммуник университетінде.  Бонч-Брюевич арнайы, ғылыми-әдістемелік байланыстар орнатты және  осы ынтымақтастықтың нәтижесі  арнайы пәндер бойынша зерттеулер   мен зерттеулер жүргізу үшін зарядтау жабдығы бар 8 әмбебап стенд орнату болып табылады.

Академиялық ұтқырлық және қосарлы білім беру бағдарламасы аясында кафедра Мәскеу байланыс және ақпараттандыру техникалық университетімен (МТУШИ) және Мәскеу мемлекеттік темір жол инжиниринг университетімен (MIIT), қазіргі Ресей көлік университетімен (MIIT), Варна техникалық университетімен (Польша) ынтымақтастық орнатты.

Көлік ғимараттары  департаменті «ҚТЖ» ҰК» АҚ,   «ҚазАвтоЖол» ҰК» АҚ, «ҚазДорНИИ» АҚ, «ҚТЖ – Жүк тасымалы» АҚ сияқты компаниялармен табысты ынтымақтастықта.

Бакалаврлар Қазақстанның жетекші компаниялары – «ҚазАвтоЖол» ҰК» АҚ, «ҚазДорНИИ» АҚ, «ҚТЖ – жүк тасымалы» АҚ-да тағылымдамадан өтеді. Тағылымдамадан өтудің артықшылығы – басқа қалалардан келген студенттер осы компаниялардың филиалдары бар Қазақстанның барлық аумағында өздерінің тұрғылықты жері бойынша тағылымдамадан өте алады.

Жасанды құрылыстарды жөндеуші, қапсырушы.