“Көліктегі басқару және модельдеу” кафедрасы

"Көліктегі басқару және модельдеу" кафедрасының меңгерушісі

Сугурова Айнур Жанатбековна, э.ғ.к.,
ЛжКА қауымдастырылған профессоры

Телефон: +7 (727) 292-37-38
Кабинет: № 2611
e-mail: a.sugurova@kazatk.kz

Кафедра тарихы

“Экономикалық пәндер” кафедрасы “Экономика және көліктегі менеджмент” және “қаржы, есеп және аудит” кафедраларын біріктіру жолымен құрылды.

“Экономика және көлік-коммуникация кешенін басқару” кафедрасы 1978 жылдың 2 қарашасында құрылды және 1993 жылға дейін “тасымалдау процестерін басқару”факультетінің құрылымында болды.

1990 жылдардағы нарықтық өзгерістер 1993 жылы инженерлік-экономикалық факультеттің ашылуына себеп болды. Кафедра оның құрамына кірді.

Әр түрлі кезеңдерде кафедра меңгерушілері көліктік-коммуникациялық кешеннің экономика саласындағы жетекші мамандары: Э. ғ.к. Ж. М. Темірғалиев, Э. ғ. к. Т. Д. Досмағамбетов, Э. ғ. к. Е. К. Садуақасов, профессор Х. Н. Габдеев, Э. ғ. д. Ж. О. Даирбеков, Э. ғ. д. Р. Я. Досумов, т. ғ. д., профессор М. А. Кобдиков, т. ғ. д., профессор Б. М. Қуанышев, э. ғ. д. М. Р. Куватов және Э. ғ. д. Л. Ф. Сухова, 2009 жылдан бастап кафедраны э. ғ. к., доцент Қ. ж. Даубаев, э.ғ.к., доцент А. Ахметжанова басқарады.

2016-2020 жыл аралығында кафедраны экономика ғылымдарының кандидаты, ҚазККА қауымдастырылған профессоры Қалтаев Айдын Калдаяқұлы басқарған;

2020 жылдың қыркүйек айынан бастап кафедраны Сугурова Айнур Жанатбековна басқарады.

Қазіргі заманғы еңбек нарығы, сондай-ақ экономиканың даму перспективалары кафедра ұжымының алдына өз қызметі саласында тиісті құзыреттері бар мамандарды даярлау және көлік саласын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді қояды.

Құрылған сәттен бастап кафедра Көлік саласының жетекші мамандары болған бірнеше мың инженер-экономистерді, экономика бакалаврлары мен магистрлерін дайындап шығарды.

Бүгінгі таңда “Көліктегі басқару және модельдеу” кафедрасының алдында тұрған негізгі міндеті – еңбек нарығында сұранысқа ие бәсекеге қабілетті мамандарды даярлау.

2019 жылы жасалған келісім-шарт негізінде кафедра базасында 1С Бухгалтерия оқу орталығы жұмыс істейді, ол білім алушыларға 1С Бухгалтерия курстарынан өту туралы сертификат алуға мүмкіндік береді.

Кафедра жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің модульдік білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылар арасында Оқу, оқу-әдістемелік, ғылыми-зерттеу және тәрбие жұмысын жүзеге асырады.

Кафедра штаттық құрамның дәрежелілігін арттыруға көңіл бөледі, сондай-ақ оқу процесін жетілдіру үшін жоғары деңгейдегі тәжірибелі мамандарды дәріс оқуға және практикалық сабақтар өткізуге тартады.

Оқытушылардың біліктілігін арттыру және сабақтарда жаңа технологияларды пайдалану кафедраның ПОҚ үнемі оқытудың жаңа нысандары мен әдістерін іздеуде екенін көрсетеді. Жыл сайын кафедра ПОҚ оқытудың интерактивті әдістемелерін қолдану мәселелеріне арналған әдістемелік семинарлардың жұмысына қатысады.

Кафедраның профессорлық-оқытушылық құрамы бүгінгі күні 13 адамды құрайды, дәрежесі 65,2% құрайды.

Студенттер мен кафедра оқытушыларының ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыруды жетілдіруге көп көңіл бөлінеді.

Кафедрада “Бизнес-Бастау” ғылыми үйірмесі жұмыс істейді, оның аясында білім алушылар түрлі экономикалық зерттеулер жүргізеді, дөңгелек үстелдерге, конференцияларға қатысады, бизнес-қоғамдастық өкілдерімен кездеседі.

Кафедра Қазақстан темір жолдарының тапсырысы бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындауға белсенді қатысты. Олардың ішінде мұндай өзекті мәселелері:

– “Салмағы жоғары және ұзындықтағы поездарды жүргізудің техникалық-экономикалық негіздемесі” (Мәскеу қ. ВНИИЖТ бірге);

– “Қазақстан темір жол бөлімшелеріндегі жүк жұмысын оңтайландырудың экономикалық тиімділігі».

Ғылыми-зерттеу жұмыстарын енгізу және орындау нәтижелері ретінде кафедраның ПОҚ жариялаған Оқу құралдары, БҒСБК ұсынған журналдарда жарияланатын ғылыми мақалалар, сондай-ақ нөлдік емес буландыру-факторы бар мақалалар қызмет етеді.

Қазіргі уақытта кафедраның ПОҚ ҚР көлік кешенінің жұмыс істеуінің өзекті мәселелері, атап айтқанда, көлік саласындағы Қызметтерді басқару және сапасын арттыру, көліктегі шағын және орта кәсіпкерлікті дамыту, қонақжайлылық индустриясын басқару мәселелері бойынша ҒЗЖ орындауға қатысады.

Кафедра байланыстары

Кафедра: Көліктегі басқару және модельдеу