“Тасымалдауды, қозғалысты ұйымдастыру және көлікті пайдалану” кафедрасы

«Тасымалдауды, қозғалысты ұйымдастыру және көлікті пайдалану» кафедрасының меңгерушісі

Айкумбеков Муслим Нурымович, т.ғ.к., ЛжКА қауымдастырылған профессоры

e-mail: m.aikumbekov@kazatk.kz

Кафедра тарихы

Қазақстан Республикасының 2050 жылға дейінгі стратегиялық дамуы туралы Президент бағдарламасын жүзеге асыру барысында көлік – коммуникация кешені үшін жоғары білікті мамандарды дайындауға М. Тынышпаев атындағы Қазақ көлік және коммуникациялар академиясының «Тасымалдауды, қозғалысты ұйымдастыру және көлікті пайдалану» кафедрасы белсене қатысады..

КСРО Министрлер Кеңесінің 20.05.1976 ж. № 351 қаулысымен қайта ұйымдастырылған құрамында ашылған «Темір жолдарды пайдалану» мамандығының студенттері арасында оқу, әдістемелік, ғылыми-зерттеу және тәрбие жұмыстарын жүзеге асыру үшін 1976 ж. «Темір жолдарды пайдалану» кафедрасы құрылды, ол 1998 ж. «Тасымалдауды ұйымдастыру» кафедрасы болып қайта құрылды. Қазақстан Республикасы экономикасының нарықтық қатынастарға көшуіне және «Темір жол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру» мамандығының кадрларына қойылатын жаңа талаптарға байланысты 2000 жылдың қараша айында. оның құрамынан «Жүк жұмысын басқару» кафедрасы, ал 2003 жылы «Көліктік логистика» кафедрасы бөлінді. 2009 жылы «Тасымалдауды ұйымдастыру» және «Жол қозғалысын ұйымдастыру» кафедраларының қайта ұйымдастырылуына байланысты «Көлік қозғалысын ұйымдастыру» кафедрасы құрылды.

2004 жылдан бастап 050901 – «Тасымалдауды, қозғалысты ұйымдастыру және көлікті пайдалану» бакалаврларын дайындау мамандығы ашылды.

5В090100 – Тасымалдауды, қозғалысты ұйымдастыру және көлікті пайдалану (Бакалавр) мамандарды көлік кәсіпорындары мен бөлімшелерін басқару саласында ұйымдастыру-технологиялық, өндірістік-басқару, есептік-жобалық, сервистік-пайдалану қызметі үшін дайындайды.

Осы мамандықтың мамандары көлік кәсіпорындары мен бөлімшелерінде, Көлік және мемлекеттік көлік инспекциясының аймақтық басқару органдарында, Көліктік қызмет көрсету нарығын зерттеу және қызмет көрсету бойынша маркетингтік қызметтер мен бөлімшелерде, көлік-экспедициялық кәсіпорындар мен ұйымдарда, жүк пен жолаушыларды тасымалдаудың аймақтық жүйелерін, өндірістік және өткізу жүйелерін, көлік кәсіпорындарындағы қозғалыс қауіпсіздігі қызметін, өндірістік-технологиялық жүйелерді ақпараттық қамтамасыз етуді ұйымдастыру мен кәсіпорындарда жұмыс істей алады.

Кафедраның алғашқы меңгерушісі т.ғ. к., профессор Кулманов Қадыр Әжгереұлы болды, ол 1976/1977 оқу жылында кафедраны басқарды. Оның жетекшілігімен кафедра материалдық-техникалық базаны құруда, мамандандырылған зертханаларды ашуда алғашқы қадамдар жасады. Одан кейін 1989 жылға дейін кафедраны т.ғ. к., профессор, Ресей көлік академиясының академигі Қадырбеков Мұрат Бекбайұлы басқарды. 1989 жылдан 2000 жылға дейін кафедраны т. ғ. д., профессор, МАНЭБ академигі Көбдиков Мәдениет Аримбекұлы басқарды. 2000-2002 жылдары -т.ғ. к., доцент Богданович Светлана Васильевна, 2002-2003 жылдары Т. ғ. к., профессор Бекжанов Заркум Сартаевич, 2003 жылдан 2010 жылға дейін кафедраны т. ғ. д., профессор, мат академигі Көбдиков Мәдениет Аримбекұлы басқарды, олар кафедраның ғылыми-техникалық және педагогикалық әлеуетін толықтыруға үлкен үлес қосты, оның одан әрі дамуы мен нығаюына ықпал етті.

2010 жылдан 2016 жылға дейін кафедраны э.ғ. к., доцент Мұхаметжанова Айжан Весмовна басқарды, ал 2016 жылдан 2019 жылға дейін т. ғ. к., доцент Молгаждаров Амангелді Сәбдіұлы басқарды.

2019-20 оқу жылының басында кафедраны ЛжКА қауымдастырылған профессоры Айкумбеков Муслим Нұрымұлы басқарды.

Кафедра байланыстары

Кафедра: Тасымалдауды, қозғалысты ұйымдастыру және көлікті пайдалану

Мекен жайы: Шевченко көшесі, 97, Масанчи көшесі қиылысы, 5-қабат, каб № 5511
Телефон: +7 (727) 296-41-63, ішкі тел. 10-53.

Білім беру бағдарламалары

Атауы: 6В11326-Тасымалдауды, қозғалысты ұйымдастыру және көлікті пайдалану