БІЛІМ БЕРУ БАҒДАРЛАМАСЫ

ББ атауы

6В06209-Радиотехника, электроника и телекоммуникациялар

Сипаттамасы

Телекоммуникациялық жүйелерді жобалау мен пайдаланудың қазіргі заманғы әдістерін қолданудың практикалық дағдылары бар ақпараттық-коммуникациялық сала үшін білікті мамандарды даярлау

Логистика және көлік академиясының «Радиотехника және телекоммуникация» кафедрасы ақпараттық телекоммуникацияның барлық салаларында, соның ішінде темір жол және метрополитенде сұранысқа ие болатын телекоммуникация саласындағы мамандарды дайындайды.

Сіз Радиотехника, электроника және телекоммуникация саласындағы үздік практик-оқытушылардан білім ала аласыз:

Гуляков В.И. – профессор ассистенті, Алматы сигнализация және байланыс дистанциясының (ШЧ-33) “ҚТЖ “ҰК” АҚ-да 42 жыл еңбек өтілі және 2 жыл педагогикалық өтілі бар;

Мамилов Б.Е. – ҚазАТК доценті, “Қазақтелеком” АҚ және “Транстелеком” АҚ сияқты жетекші телекоммуникациялық компанияларда 23 жыл жұмыс өтілі, 4 жыл педагогикалық өтілі бар;

Сайдахметов М.А. – ф.м.ғ. к., доцент, ҚР Ғылым академиясында 10 жылдық жұмыс өтілі және 15 жылдан астам педагогикалық өтілі бар.

ОН:

– байланыс арналарында сигналдарды сандық өңдеуді түрлендірудің математикалық және физикалық модельдерін, сызықтық және сызықты емес тізбектерге негізделген радиотехникалық құрылғылардың схемалық есептеулерін жасау;

– микропроцессорлық техниканың, микроконтроллерлердің, роботтардың және робототехникалық жүйелердің перифериялық құрылғыларының жұмысын және басқаруын ұйымдастыру;

– “соңғы миль”, NGN, IP-телефония мальтисервистік желілері, байланыс орталықтары жүйелері негізінде абоненттік қол жеткізу желілерін даярлау және олардың жұмысқа қабілеттілігін мониторингтеу;

– антенна-фидер құрылғыларын дайындау кезінде радиотолқындардың таралуының электродинамикасы есептерін шешу;

– заманауи сымсыз, мобильді желілерді, цифрлық телерадио хабарларын тарату жүйелерін, цифрлық қабылдау-тарату құрылғыларын құру және олардың жұмыс істеуі мәселелерін шешу;

-экспериментті жоспарлау, жобалау есептерін шешу, талшықты-оптикалық байланыс желілері мен М2М желілеріне техникалық қызмет көрсету бойынша білімдерін көрсету.

Инфокоммуникация бағыттары бойынша менеджер (әкімшілік деңгейді қоса алғанда); инженер (санаттар бойынша); электромеханик (телекоммуникациялық жүйелер мен желілерде ақпаратты қорғау жөніндегі маман) («Қазтелерадио» АҚ, «Қазақтелеком» АҚ, «Транстелеком» АҚ, «Қазаэронавигация» РМК, «Кар-Тел» ЖШС, «Altel» АҚ, «Қазақстан», «НТК», «КТК», «31 арна» телеарналары және т. б.)

Менеджер по направлениям в инфокоммуникациях (включая административный уровень); инженер (по категориям); электромеханик (специалист по защите информации в телекоммуникационных системах и сетях) (АО «Казтелерадио», АО «Казахтелеком», АО «Транстелеком», РГП «Казаэронавигация», ТОО «Кар-Тел», АО «Altel», телеканалы «Казахстан», «НТК», «КТК», «31 канал» и т.д.)

Жоғары мектептің талаптарына сәйкес жоғары білікті мамандарды даярлау үшін бүгінде қуатты зертханалық база болуы қажет. Кафедрада мамандық пәндері бойынша мамандандырылған зертханалар бар. Мәселен, Бонч-Бруевич атындағы Санкт-Петербург телекоммуникация университетімен достық, ғылыми және әдістемелік байланыстар орнатылып, олардың тарапынан белсенді қолдау көрсетіліп келеді. Осы серіктестіктің нәтижесі арнайы пәндер бойынша зертханалық жұмыстарды орындау үшін бақылау-өлшеу аппаратурасы бар 8 әмбебап стенд орнату болып табылады.

Кафедра академиялық ұтқырлық және қос дипломды білім беру бағдарламасы аясында Мәскеу байланыс және ақпарат техникалық университетімен (МТУСИ) және Мәскеу мемлекеттік қатынас жолдары университетімен (МЖИ), қазіргі РУТ (МЖИ), Варна қаласындағы (Польша) техникалық университеттерімен серіктестік орнатқан).

«РТ» кафедрасы «Транстелеком» АҚ, «Қазақстан темір жолы «ұлттық компаниясы» АҚ (сигнализация және байланыс дистанциясы), «Қазтелерадио» АҚ сияқты компаниялармен табысты серіктестік жасайды.

«Кар-Тел» ЖШС, «Altel» АҚ, «Қазақтелеком» АҚ,  «Қазаэронавигация» РМК байланыс орнату бойынша жұмыстар жүргізілуде.

Бакалавр студенттері Қазақстанның жетекші компанияларында – «Казахстелеком», «Транстелеком», «Кар-Тел» ЖШС, «Altel» АҚ және басқа да телекоммуникациялық компанияларда тәжірибеден өтеді. Практикадан өтудің артықшылығы басқа қаладан келген студенттер практиканы осы компаниялардың филиалдары бар бүкіл Қазақстан бойынша өздерінің тұрғылықты жерлерінде өте алады.

– CCENT (Cisco Certified Entry Networking Technician) – желілік технологиялар бойынша сертификатталған техник маман;

– CCNA Routing and Switching (Cisco Certified Network Associate) — маршруттау және коммутация бойынша сертификатталған маман;

– CCNA Security-сертификатталған желілік қауіпсіздік маманы;

– CCNA VoIP-сертификатталған IP телефония маманы;

– CCNA Wi – Fi-сертификатталған сымсыз желі маманы.

Еленов Е. Е. – “Қазақстан темір жолы”  “ҰК” АҚ «Байланыс басқармасының бас орталығы» филиалының директоры

Саров М. О. – ” Қазақстан темір жолы “ҰК” АҚ Біріккен Алматы байланыс және сигнализация дистанциясы филиалы директорының байланыс жөніндегі орынбасары

Өтегенов Р. К. – “ҚТЖ “ҰК” АҚ филиалы – «Магистральдық желі дирекциясы» Телекоммуникациялар жөніндегі директордың орынбасары, автоматика, телемеханика және телекоммуникациялар департаменті, Астана қаласы

Липская М.А. –”РТ” кафедрасының меңгеруші, АЛТ