“Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер және дене тәрбиесі” кафедрасы

Абдирайымова Ардак Серикбаевна

«Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер және дене тәрбиесі» кафедрасының меңгерушісі

Әбдірайымова Ардақ Серікбайқызы, Профессор, тарих ғылымдарының кандидаты
e-mail: а.abdirayimova@alt.edu.kz
Кабинет: № 2511

Кафедра тарихы

1996 жылы екі жоғары оқу орнының – Алматы инженерлік көлік институтының (АлИИТ) және Алматы автожол институтының (AАДИ) бірігуі нәтижесінде, Қазақ көлік және коммуникация академиясы (М.Тынышпаев атындағы ҚазККА) құрылды. Аталған жоғары оқу орындарының әлеуметтiк-гуманитарлық кафедраларының базасында 1996 жылы «Философия және тарих» және «Әлеуметтiк-гуманитарлық пәндер» кафедралары құрылды. 1997 жылы олар «Философия, саясаттану және тарих» кафедрасына біріктірілді. 2009 жылы «Философия, саясаттану және тарих» және «Дене шынықтыру» кафедраларын біріктіру нәтижесінде, кафедраның атауы «Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер» болып өзгертілді, ол 2013 жылдан бастап «Қазақстан тарихы және әлеуметтік-гуманитарлық пәндер» деп аталды.

2021 жылы кафедра «Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер және дене тәрбиесі» деген жаңа атауға ие болды. 1997 жылдан 2021 жылға дейін кафедраны ф.ғ.д., профессор А.И. Артемьев, п.ғ.д., профессор Урунбасарова Э.А., ф.ғ.д., профессор Мырзалы С.Қ., п.ғ.д., профессор Рахимова Ә.Ө., ә.ғ.д., доцент Италмасова Р.Б., ф.ғ.к., доцент Анасова Қ.Т., т.ғ.к., профессор Абдирайымова А.С. басқарды.

Кафедра міндеттері

Қазіргі уақытта «ӘГПжДТ» кафедрасы академияның оқу, оқу-әдістемелік, ғылыми және тәрбие жұмыстарын жүзеге асыратын жетекші құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
Кафедраның негізгі міндеті – ЖОО студенттерін гуманитарлық салада теориялық және практикалық дайындықпен қамтамасыз ету және әлеуметтік-гуманитарлық білім мен дене шынықтыру дайындығының сапасын арттыру, оларға жоғары кәсіптік білім беру қағидаларына сәйкес тиісті білім, іскерлік, оқу дағдылары мен құзыреттерін сіңіру.

Кафедра ОПҚ-ы, студенттердің дене шынықтыру даярлығын, академияда жұмыс істейтін спорт секциялары (барлығы 11), спорттық-бұқаралық іс-шаралар (жыл сайын 80-ге дейін), Азия, Еуропа, Халықаралық Универсиадаларда және ҚР ЖОО-аралық жазғы және қысқы Универсиадаларда, әртүрлі деңгейдегі жарыстар (факультетішілік, ЖОО-аралық) арқылы жүзеге асырылады.

1. Кафедраның даму стратегиясы

Кафедраның стратегиялық мақсаты – әлеуметтік-гуманитарлық пәндерді оқыту сапасын арттыру, еңбек нарығында олардың жоғары бәсекеге қабілеттілігі үшін көлік-коммуникация кешенінің жоғары білікті мамандарын қалыптастыру процесінде әлеуметтік-гуманитарлық бағыттағы пәндерінің рөлін арттыру болып табылады..

Кафедраның ғылыми-зерттеу бағыты

Ғылыми-зерттеу жұмысы «Қазақстандық қоғамды жаңғыртудағы әлеуметтік-гуманитарлық ғылымдардың рөлі» бастамалық тақырыбы шеңберінде жүзеге асырылады. Кафедра ҚР Президенті жанындағы Қазақстан стратегиялық зерттеулер институты, Ш.Уәлиханов атындағы Тарих, археология және этнология институты, ҚР ҒА R.B. Сүлейменов атындағы Шығыстану институты сияқты ірі ғылыми-зерттеу құрылымдарымен ғылыми байланыстарды, сондай-ақ ҚР жетекші жоғары оқу орындарымен, атап айтқанда, Ұлттық жоғарғы оқу орындармен (ҚазҰУ, ҚазҰПУ) алқалы байланыстарды қолдайды.

Кафедраның ПОҚ ғылыми ізденістерінің нәтижелері жетекші отандық және шетелдік басылымдарда жарияланады.

Кафедраны дамытудың инновациялық бағыты

Бұл бағыт қазіргі заманғы интерактивті әдістерді, кейс-технологияларды, «миға шабуыл» іздестіру тапсырмаларын қамтитын дене шынықтыру және спорт саласындағы әлеуметтік-гуманитарлық пәндер мен пәндерді оқыту әдістемелерін ұдайы жетілдіруді қамтиды.

Еліміздің өзекті әлеуметтік-саяси проблемаларын насихаттаумен айналысатын «Мирас», «Туған жер – алтын бесігім» студенттік клубтарының қызметінде студенттер мен оқытушылардың оқудан тыс (қосымша) жұмысын ұйымдастырудың инновациялық әлеуеті зор.

Сонымен қатар, сабақтан тыс уақытта ПОҚ мен студенттер спорт секцияларында жаттығу залдарына баруға мүмкіндік алады.

Кафедра оқытушыларының инновациялық әлеуетін қоғамдық бағалаудың көрінісі олардың консультативтік және сараптамалық кеңестерге қатысуы, сондай-ақ қоғамдық және ғылыми-қоғамдық ұйымдарда кафедраның ОПҚ қажеттілігі болып табылады.

Профессор-оқытушылар құрамы

Бейсенова Парасат Маратовна

Баянбаева Шнара Сеитпековна

Кафедра байланыстары