“Автомобильдер, көлік техникасы және тіршілік қауіпсіздігі” кафедрасы” кафедрасы

“Автомобильдер, көлік техникасы және тіршілік қауіпсіздігі” кафедрасы" кафедрасының меңгерушісі

Есенгалиев Манарбек Нурасбекович, т.ғ.к.,доцент
Телефон: +7 (727) 292-64-97, 10-26
e-mail: m.esengaliev@alt.edu.kz

Кафедра тарихы

“Автомобильдер, жол техникасы және стандарттау” кафедрасы (АДТ және С) “көлік техникасы” және “Стандарттау, сертификаттау және метрология”кафедраларының негізінде ҚазККА Президентінің-ректорының 2009 жылғы 29 мамырдағы № 151 бұйрығымен құрылды. Кафедра 5В071300 (050713) – “Көлік, көлік техникасы және технологиясы” (“Көтергіш-көлік, құрылыс, жол машиналары және жабдықтары”, “Автомобильдер және автомобиль шаруашылығы” мамандануы) мамандығы бойынша бакалаврларды, магистранттарды және докторанттарды және 5В073200(050732) – “Стандарттау, сертификаттау және метрология”мамандығы бойынша бакалаврларды дайындауға арналған.

Бұрынғы “көлік техникасы” кафедрасы 2008 жылы “Көтергіш-көлік, құрылыс және жол машиналары” (ПТСБМ и О) және “автомобиль жасау және автомобильдерді техникалық пайдалану” (АТ) кафедраларын біріктіру арқылы құрылды. Кафедраны техника ғылымдарының докторы, профессор М. С. Кульгильдинов басқарды.

Бұған дейін “ӨІОДМ және О” кафедрасы 1996 жылы құрылды. кафедра т.ғ. д., профессор Кабашев Р. А., 1997 жылдан бастап 2008 жылға дейін – Т. ғ. д., профессор Күлгильдинов М. С.) М. Тынышпаев атындағы Қазақ көлік және коммуникациялар академиясының (ҚазККА) құрылуы кезінде екі кафедраны біріктіру нәтижесінде: “құрылыс, жол және тиеу-түсіру машиналары” (СППРМ) Алматы темір жол көлігі инженерлері институтында (АлИИТ) және “құрылыс-жол машиналары” (СДМ) Алматы автомобиль-жол институтында (ААДИ).

Алитте кафедра 1976 жылы “құрылыс-жол, тиеу-түсіру машиналары” (СППРМ) (кафедра меңгерушісі т.ғ. д., проф. И. П. Кривцов (1976 1988 ж.) және т. ғ. д., проф. В. С. Бочаров (1988 1994 ж.) атауымен құрылған.

Өскемен құрылыс-жол институтының филиалы негізінде құрылған ААДИ-да (бұрын ӨҚЖИ жалпытехникалық факультеті) 1979 жылы ” құрылыс-жол машиналары “кафедрасы (СДМ) құрылды-меңгеруші. кафедра “Құрылыс-жол машиналары”, “Автомобильдер және автомобиль шаруашылығы” мамандықтары бойынша кешкі және сырттай оқу түрлері бойынша инженер-механиктерді дайындады. Аталған мамандықтар бойынша СДМ кафедрасында инженер-механиктердің алғашқы шығарылымы 1979 жылдың көктемінде болды.

1991 жылы “СДМ” кафедрасы қайта құрылды – екі кафедра құрылды – “Құрылыс және жол машиналары (СДМ)” (меңгеруші).кафедра-профессор Акчурин А. Г., 1992 жылдан – профессор Кабашев Р. А.) және “автомобиль көлігі (АТ)” (меңгерушісі.кафедра – доцент Шабалин Б. А.). 1994 жылы – “АТ” кафедрасы екі кафедра болып қайта құрылды – “АТ” және “жол қозғалысын ұйымдастыру (ОДД)”, меңгерушісі.”АТ”кафедрасының меңгерушісі-доцент Аубеков Н. А.1996 жылы ҚазККА құрылғаннан кейін” ат “кафедрасын доцент Аубеков Н. А. басқарды, 1999 жылдан 2007 жылдың қыркүйегіне дейін. – доцент Бипанов Ж. Р., 01.09.07 ж. – 2008ж. – доцент Баубеков Е. Е.

Кафедра 5В073200 (05073200) – “Стандарттау, метрология және сертификаттау” мамандығы үшін шығарушы болып табылады. Кафедраны техника ғылымдарының докторы, профессор Б. А. Белгібаев басқарды.

“АЖТ және С” кафедрасы жоғарыда көрсетілген мамандықтар, сондай-ақ басқа факультеттердің арнайы пәндері бойынша оқу сабақтарын өткізу мақсатында ұйымдастырылған. Кафедра жұмысы мемлекеттік жалпы білім беру стандарттарына сәйкес, терең теориялық және практикалық білімі, біліктілігі мен дағдысы, жоғары кәсіби біліктілігі бар мамандарды дайындауға бағытталған.

Кафедра құрылғаннан бастап “Автомобильдер, жол техникасы және стандарттау” кафедрасын техника ғылымдарының докторы, профессор М. С. Кульгильдинов басқарды. Қазіргі кезде кафедраны т.ғ.к.,доцент Козбагаров Рустем Ашимович басқарады.

Кафедраның қызмет еткен уақытында онда Т. ғ. д., профессорлар Кабашев Р. А., Таукелев Р. Н., Акчурин А. Г., Бельгибаев Б. А., Ли С. В., Баубеков Е. Е., т. ғ. к., профессорлар Бибанов Ж. Р., Жайлаубеков Е. А., т. ғ. к., доценттер Ахметов М. Ф., Козбагаров Р. А., Найманова Г. Т., Таран М. В., Кекілбаев А. М., Тойлыбаев А. Е., Чуркина О. И., Қожабеков Ж. Т., Жусупов К. А., Есенгалиев М. Н. х. Дулати атындағы ТарМУ-дың тарих және құқық факультетінің деканы, т. ғ. д., профессор, Т. ғ. д., профессор, Т. ғ. д., профессор, Т. ғ. к., доцент, т. ғ. к., доцент, т. ғ. к., доцент, т. ғ. к., доцент, т. ғ. к., доцент, т. ғ. к., доцент, т. Ғ

Бүгінгі таңда кафедра 12,5 штаттағы оқытушылар мен 2 ОТҮ бар. Ғылыми дәрежесі және атағы бар оқытушылар саны 100% құрайды. Кафедрада 2 доктор, 9 техника ғылымдарының кандидаты жұмыс істейді. Базалық білімі бар оқытушылардың үлесі 100% құрайды, ғылыми дәрежелері мен атақтары бар ПОҚ орташа жасы – 52 жыл.

Кафедра байланыстары

Кафедра: Автомобильдер, көлік техникасы және тіршілік қауіпсіздігі

Мекен жайы: Шевченко көшесі, 97, Масанчи көше бұрышы
Байланыс деректері: 3-қабат, каб № 3307
Телефон: +7 (727) 292-64-97, ішкі тел. 13-13.

Оқу ғылыми зертханалары

Лаборатория «Детали машин и ТММ»  3301 аудитория
Лаборатория «Дорожная техника»  3202 аудитория.
Лаборатория «Стандартизация метрология и сертификация»  3302 аудитория.
Лаборатория «Конструкция автомобилей»  3304 аудитория.
Лаборатория «Техническая эксплуатация и ремонт транспортной техники»  3306 аудитория.
Лаборатория «Строительные машины и оборудование»  3309 аудитория.
Лаборатория «Механическое оборудование предприятий дорожного хозяйства»  3311 аудитория.
Лаборатория «Гидравлика и гидропривод»  3302 аудитория.
Лаборатория «Автомобильные двигатели»  3207 аудитория.