БІЛІМ БЕРУ БАҒДАРЛАМАСЫ

ОП атауы

6В07130– АВТОМОБИЛЬ ЖОЛДАРЫ МЕН АЭРОДРОМДАР

Сипаттамасы

Көлік құрылыстарын пайдалануды жоспарлау бойынша көлік саласы үшін еңбек нарығында сұранысқа ие, инновациялық-кәсіби құзыреттері мен өзекті ғылыми және өндірістік міндеттерді шешу дағдылары бар кадрларды даярлау.

Білім беру бағдарламасы бойынша 6В07130 – АВТОМОБИЛЬ ЖОЛДАРЫ МЕН АЭРОДРОМДАР көлік құрылыстарын пайдалану үшін сұранысқа ие мамандарды даярлау жүзеге асырылуда,қолданбалы ғылыми-зерттеу жұмыстары жүргізілуде. Білім беру қызметін жүргізу үшін:

– жоғары білікті профессор-оқытушылар құрамы («жоғары оқу орнының үздік оқытушысы» атағының 1 иегері, көптеген оқытушылар басқа мемлекеттік наградалармен марапатталды);

– өндіріспен тығыз байланыс (Сала кәсіпорындарында өндірістік тәжірибеден өту, өндірісте кафедра филиалдарының болуы);

– дамыған зертханалық-техникалық база.

-Кәсіби қызметте тұлғааралық және құқықтық мүдделерді сақтау және қорғау үшін әлеуметтік-этикалық нормалар мен рухани процестердің рөлін қолдану.

– Жаратылыстану-ғылыми пәндер білімін инженерлік есептеулерде қолдану.

– Кәсіби лексика мен негізгі грамматиканы ауызша және жазбаша түрде қолданыңыз, яғни шет тілдерінде.

– Көлікте ақпараттық-коммуникациялық және IT технологиялар бағдарламаларын пайдалану.

– Автомобиль жолдары мен әуеайлақтарды пайдалану және оларға қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік жөніндегі техникалық құжаттаманы пайдалану.

-Сұраныс пен ұсынысқа сүйене отырып, жұмыс өндірісін басқару бойынша ұйымдастырушылық-экономикалық шешімдерге талдау жасау.

– Теориялық және эксперименттік зерттеу негізінде құрылымдық элементтердің беріктігін, сенімділігі мен тұрақтылығын анықтаңыз.

– Жер төсемін және автомобиль жолдары мен аэродромдардың конструкцияларын салу кезінде материалдардың құрылымы мен қасиеттерін пайдалану.

– Гидростатика және гидродинамика заңдарын қолдана отырып, автомобиль жолдары мен аэродромдардың көпірлері мен жасанды құрылыстарын пайдалану туралы ақпаратты түсіндіру.

-Технологиялық жүйелер, жол және көтергіш-көлік машиналары саласындағы жаңа шешімдерді қолдану, типтік өлшеу құралдарының метрологиялық сипаттамаларын нормалау.

– Автоматтандыру құралдарын пайдалана отырып, объектіні сызықтық-конструктивтік құру әдістерін қолдану.

– Көлік құрылымдарын есептеу кезінде электрондық аспаптардың ерекшеліктерін пайдалана отырып, инженерлік желілерді жобалау және орналастыру әдістерін қолдану.

– Автомобиль жолдары мен әуеайлақтарды жөндеу және пайдалану үшін олардың жай-күйін диагностикалау және бағалау бойынша ақпарат жинау нәтижелерін талдау.

– Көлік құрылыстарын салу бойынша технологияның негізгі процестерін әзірлеу.

– Өңірдің ерекшеліктерін ескере отырып, жаңа автомобиль жолдары мен әуеайлақтарды жобалау және қолданыстағыларын реконструкциялау үшін ізденістер, геодезиялық түсірілімдер нәтижелерін қорыту.

Вагон депосы учаскесінің (цехының) шебері; инженер; жөндеу жөніндегі инженер; техникалық бөлімнің инженері;бұзбайтын бақылау жөніндегі маман, вагондарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі бригадаға жедел басшылық жасау жөніндегі маман; Рефрижераторлық вагонның механигі; электр қондырғылары жөніндегі маман; поезд Электр механигі.

Сондай-ақ бекітілген кәсіби стандарттарға сәйкес:

• Пайдалану вагон депосының бастығы;
  • Вагон пайдалану депосы бастығының орынбасары;
  • Пайдалану вагон депосының бас инженері;
  • Әу пайдалану вагон депосының жетекші инженері;
  • Вагондарға техникалық қызмет көрсету пунктінің өндірістік оқыту нұсқаушысы;
  • Өндірістік бөлімнің бірінші санатты Инженер-технологы;
  • Вагон қабылдаушы;
  • Клиенттерді вагондармен (контейнерлермен)қамтамасыз ету жөніндегі менеджер;
  • Вагондарды (контейнерлерді)басқару жөніндегі менеджер;
  • Темір жол жылжымалы құрамы жөніндегі Инженер;
  • Қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі өңірлік ревизор;
  • Темір жол көлігіндегі қауіпсіздік қызметінің бастығы;
  • Қозғалыс тексерушісі (деңгей бойынша);
  • Қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі бас инженер (деңгей бойынша).

Жоғары  мектептің талаптарына сәйкес жоғары білікті мамандарды даярлау үшін бүгінде қуатты зертханалық база болуы қажет. Кафедрада мамандық пәндері бойынша мамандандырылған зертханалар бар. Мысалы, сертификатталған зертхана бар. С. М. Биттибаева «жолдар мен жасанды құрылыстарды сынау».

Кафедра академиялық ұтқырлық және қос дипломды білім беру бағдарламасы аясында Мәскеу мемлекеттік қатынас жолдары университетімен (ИСМ), қазіргі РУТ (ИСМ), Новосібір және Омбы қатынас жолдары университеттерімен, Варна қаласындағы (Польша) техникалық университетімен ынтымақтастық орнатқан

«Көлік ғимараттары» кафедрасы «Проектдорстрой» ЖШС, «ҚазАвтоЖол» ҰК «АҚ филиалдары,»ҚазжолҒЗИ» АҚ сияқты компаниялармен сәтті ынтымақтастық жасайды.

Бакалаврлар Қазақстанның жетекші компанияларында практиканың барлық түрлерінен өтеді – «Проектдорстрой» ЖШС, «ҚазАвтоЖол» ҰК АҚ филиалдары, «ҚазжолҒЗИ»АҚ.                                                       Практикадан өтудің артықшылығы басқа қаладан келген студенттер практиканы осы компаниялардың филиалдары бар бүкіл Қазақстан бойынша өздерінің тұрғылықты жерлерінде өте алады.

Жол жұмысшысы, асфальтобетонщик.