БІЛІМ БЕРУ БАҒДАРЛАМАСЫ

Білім беру бағдарламасының атауы

6В07128-ТЕМІРЖОЛ ЖӘНЕ ЖОЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫ

Сипаттамасы

Темір жолды жобалау, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеудің озық технологиялары негізінде кәсіби қызметті жүзеге асыру үшін қажетті теориялық және практикалық дағдыларды меңгерген білікті және бәсекеге қабілетті мамандарды даярлау.

Білім беру бағдарламасы бойынша 6В07128  – теміржол және жол шаруашылығы теміржол көлігі үшін сұранысқа ие мамандарды даярлау жүзеге асырылуда, қолданбалы ғылыми-зерттеу жұмыстары жүргізілуде.

Білім беру қызметін жүргізу үшін:

– жоғары білікті профессор-оқытушылар құрамы (1 «Құрметті теміржолшы» атағының иегері, көптеген оқытушылар басқа мемлекеттік наградалармен және «ҚТЖ» ҰК»АҚ-мен марапатталды);

– өндіріспен тығыз байланыс (сала бойынша кәсіпорындарында өндірістік тәжірибеден өту, өндірісте кафедра филиалдарының болуы);

– дамыған зертханалық-техникалы  база.

-Қазіргі қоғамдағы әлеуметтік-этикалық нормалар мен рухани процестердің рөлін, кәсіби қызметті жүзеге асырудағы тараптардың тұлғааралық және құқықтық мүдделерін бағалау.

-Жаратылыстану-ғылыми пәндерді білу негізінде көлік инфрақұрылымы объектілерінің процестері мен модельдерін түсіндіру.

– Мемлекеттік және шет тілдерінде ауызша және жазбаша түрде кәсіби лексика мен базалық грамматиканы қолдана отырып,

зерделенетін саланың мәселелерін шешу және аргументтерді тұжырымдау.

– Теміржол және құрылыс қызметінің барлық салаларында есептеу техникасының, бағдарламалық қамтамасыз етудің және IT-технологияның қазіргі заманғы құралдарының жетістіктерін біріктіру.

– Жол шаруашылығы кәсіпорындарында зиянды және қауіпті факторларды талдау негізінде тіршілік қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау және еңбекті қорғауды қамтамасыз ету бойынша іс-шаралар кешенін әзірлеу.

-Пойыздарды қауіпсіз өткізу үшін теміржолдар мен құрылыстардың жағдайын талдау негізінде ұйымдастырушылық-экономикалық сипаттағы басқарушылық шешімдер қабылдау.

– Инженерлік пәндер принциптері мен әдістерінің теоремалары негізінде темір жол беріктігінің, сенімділігінің және тұрақтылығының техникалық есептерін шешу.

– Жолды күтіп ұстау және жөндеу бойынша перспективалық технологияларды талдау негізінде жол машиналары мен механизмдерінің практикалық қолданылуын талдау.

-Нормативтік-техникалық құжаттамалар мен техникалық стандарттар негізінде диагностиканың заманауи әдістері мен құралдарын қолдана отырып, жолдың жоғарғы құрылысы элементтерінің сенімділік көрсеткіштерін бағалау.

– Олардың конструкциясын, техникалық сипаттамаларын оңтайландыру және пайдалану мерзімін ұлғайту мақсатында жолдың жоғарғы құрылысы элементтерінің техникалық жай-күйі мен параметрлерін бағалау.

– Машиналандыру, механизация және диагностика құралдарын қолдана отырып, жолдың жоғарғы құрылысының компоненттерін күрделі, орташа және басқа да жөндеу, техникалық қызмет көрсету және диагностикалау технологиялық процесін әзірлеу.

– Теміржол көлігінің басқа департаменттерімен және «АҚ» өзара іс-қимылы кезінде жолдың қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету мақсатында оның жай-күйінің көрсеткіштерін талдау.

– Күрделі құрылыс бөлімінің бастығы;

-Өндірістік (техникалық, өндірістік-техникалық) бөлімінің бастығы;

– Учаске (цех)бастығы;

– Материалдық-техникалық жабдықтау бөлімінің бастығы;

– Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бөлімінің бастығы;

– Еңбек жөніндегі нормативтік-зерттеу зертханасының бастығы;

– Аспаптық бөлімінің бастығы;

– Өндірістік зертхана бастығы (өндірісті бақылау бойынша);

– Сапаны бақылау бөлімінің бастығы;

– Жол шаруашылығы зертханасының бастығы;

– Учаске шебері (жол шебері);

– Жұмыс өндіруші (прораб);

– Өндірістік оқыту шебері;

– Жолды ағымдағы ұстау және жөндеу бригадирі;

– Жоба жетекшісі, жоба менеджері;

Жетекші инженер, инженер-жобалаушы, инженер-технолог (технолог), жөндеу жөніндегі инженер, құрылыстар мен ғимараттарды түгендеу жөніндегі инженер, метрология жөніндегі инженер, еңбекті ұйымдастыру жөніндегі инженер, Еңбекті нормалау жөніндегі инженер, өндірісті дайындау жөніндегі инженер, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог), инженер-зертханашы;

-Бас маман, жетекші маман, маман.

Жоғары мектептің талаптарына сәйкес жоғары білікті мамандарды даярлау үшін бүгінде қуатты зертханалық база болуы қажет. Кафедрада мамандық пәндері бойынша мамандандырылған зертханалар бар. Мысалы, С. М. Биттибаев атындағы «Жолдар мен жасанды құрылыстарды сынау» сертификатталған зертханасы бар.

Кафедра академиялық ұтқырлық және қос дипломды білім беру бағдарламасы аясында Мәскеу мемлекеттік қатынас жолдары университетімен (ИСМ), қазіргі РУТ (ИСМ), Новосібір және Омбы қатынас жолдары университеттерімен, Варна қаласындағы (Польша)техникалық университетімен ынтымақтастық орнатқан

«Көлік құрылыстары» кафедрасы «ҚТЖ — жол дистанциясы»АҚ филиалдары,»Орман қорғау екпелері дистанциясы»,»Рельс дәнекерлеу поездары», «ҚТЖ «ҰК» АҚ филиалы » Магистральдық желілер (НЖС)», «Жол жөндеуші» АҚ, «Теміржол жөндеуші» АҚ-жол машина станциялары сияқты компаниялармен белсенді ынтымақтастық орнатқан

Бакалаврлар практиканың барлық түрлерін Қазақстанның жетекші компанияларында өтеді «ҚТЖ»ҰК»АҚ филиалдары — жол дистанциясы»,»Орман қорғау екпелері дистанциясы», «Рельс дәнекерлеу поездары»,» ҚТЖ «ҰК» АҚ филиалы «Магистральдық желілер (НЖС)», «Жол жөндеуші» АҚ, «Теміржол жөндеуші» ААҚ-жол машина станциялары–практикадан өтудің артықшылықтары басқа қаладан келген студенттер практикадан осы компаниялардың филиалдары бар бүкіл Қазақстан бойынша тұрғылықты жерінде өте алады.

Жол монтері, сигнал беруші