БІЛІМ БЕРУ БАҒДАРЛАМАСЫ

БББ атауы

8D07159 – КӨЛІК, КӨЛІК ТЕХНИКАСЫ ЖӘНЕ ТЕХНОЛОГИЯЛАРЫ

Сипаттамасы

Көлік кешені үшін күрделі өндірістік және ғылыми процестерді басқаруға және көлік техникасы мен технологиялар саласындағы ғылыми зерттеулер, болжау және бағалау әдістері негізінде инновациялық идеяларды генерациялауға қабілетті ғылыми-педагогикалық және басқару кадрларын даярлау.

8D07159 – КӨЛІК, КӨЛІК ТЕХНИКАСЫ ЖӘНЕ ТЕХНОЛОГИЯЛАРЫ білім беру бағдарламасы бойынша теміржол көлігі үшін сұранысқа ие мамандарды даярлау жүзеге асырылады, қолданбалы ғылыми-зерттеу жұмыстары жүргізілуде.

Білім беру қызметін жүргізу үшін::

– жоғары білікті профессор-оқытушылар құрамы («жоғары оқу орнының үздік оқытушысы» атағының 5 иегері, көптеген оқытушылар басқа мемлекеттік наградалармен марапатталды);

– өндіріспен тығыз байланыс (Сала кәсіпорындарында өндірістік тәжірибеден өту, өндірісте кафедра филиалдарының болуы););

– дамыған зертханалық-техникалық база.

– Әр түрлі деңгейдегі басылымдарда өзіндік ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау кезінде әр түрлі жанрдағы академиялық және ғылыми мәтінді тұжырымдау.

– Ғылыми зерттеулердің заманауи әдістерінің көмегімен теориялық, эксперименттік және қолданбалы есептерді шешу.

– Көлік техникасы мен технологиялар саласындағы инновациялар мен ғылыми жетістіктерді талдау, болжау және бағалау негізінде жаңа білім мен технологияларды синтездеу.

– Экономикалық тиімділігі мен ресурс – және энергия үнемдеу қағидаттары негізінде көлік техникасын пайдалану және жөндеудің өндірістік процестерін басқару саласында шешімдер қабылдау.

– Көлік техникасын жобалау, өндіру, пайдалану және жөндеу саласындағы өзекті мәселелерді шешудің оңтайлы нұсқаларын әзірлеу.

Депо учаскесінің (цехының) шебері; инженер; жөндеу жөніндегі инженер; техникалық бөлімнің инженері; бұзбайтын бақылау жөніндегі маман, жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі бригаданы жедел басқару жөніндегі маман; механик; электр қондырғылары жөніндегі маман; поезд Электр механигі.

Сондай-ақ бекітілген кәсіби стандарттарға сәйкес:

Пайдалану депосының бастығы;

Локомотив пайдалану депосы бастығының орынбасары;

Пайдалану депосының бас инженері;

Жедел депоның жетекші инженері;

Техникалық қызмет көрсету пунктінің өндірістік оқыту нұсқаушысы;

Өндірістік бөлімнің бірінші санатты Инженер-технологы;

Темір жол жылжымалы құрамы жөніндегі Инженер;;

Қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі өңірлік ревизор;

Темір жол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігі қызметінің бастығы;

Қозғалыс ревизоры (деңгей бойынша);

– Қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі бас инженер (деңгей бойынша).

Жоғары мектептің талаптарына сәйкес жоғары білікті мамандарды даярлау үшін бүгінде қуатты зертханалық база болуы қажет. Кафедрада мамандық пәндері бойынша мамандандырылған зертханалар бар. Мәселен, Санкт-Петербург телекоммуникация университетімен Достық, ғылыми және әдістемелік байланыстар орнатылып, белсенді қолдау тапты. Бонч-Бруевич. Осы ынтымақтастықтың нәтижесі арнайы пәндер бойынша зертханалық жұмыстарды орындау үшін Бақылау-өлшеу аппаратурасы бар 8 әмбебап стенд орнату болып табылады.

Кафедра академиялық ұтқырлық және қос дипломды білім беру бағдарламасы аясында Мәскеу байланыс және ақпарат техникалық университетімен (МТУСИ) және Мәскеу мемлекеттік қатынас жолдары университетімен (МЖИ), қазіргі РУТ (МЖИ), Варна қаласындағы (Польша) техникалық университеттерімен ынтымақтастық орнатқан)

«Жылжымалы құрам» кафедрасы «Қамқор-Вагон» ЖШС, «Қамқор-Локомотив» ЖШС, «ҚТЖ — Жүк тасымалдары» АҚ филиалдары – пайдалану локомотив деполары, «ҚТЖ — Жүк тасымалдары» АҚ филиалдары – пайдалану вагон деполары, «ҚТЖ «ҰК» АҚ «конструкторлық-эксперименттік Орталық»филиалы сияқты компаниялармен сәтті ынтымақтастық жасайды.

Тәжірибенің барлық түрлері Қазақстанның жетекші компанияларында – «Қамқор-Вагон» ЖШС, «Қамқор-Локомотив» ЖШС, «ҚТЖ — Жүк тасымалы» АҚ филиалдары – пайдалану локомотив деполары, «ҚТЖ — Жүк тасымалы» АҚ филиалдары – пайдалану вагон деполары, «ҚТЖ «ҰК» АҚ «конструкторлық-эксперименттік Орталық»филиалы өтеді. Практикадан өтудің артықшылығы басқа қаладан келген студенттер практиканы осы компаниялардың филиалдары бар бүкіл Қазақстан бойынша өздерінің тұрғылықты жерлерінде өте алады.

қарастырылмаған