“Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер және дене тәрбиесі” кафедрасы

Абдирайымова Ардак Серикбаевна

«Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер және дене тәрбиесі» кафедрасының меңгерушісі

Әбдірайымова Ардақ Серікбайқызы, Профессор, тарих ғылымдарының кандидаты
e-mail: а.abdirayimova@alt.edu.kz
Кабинет: № 2511

Кафедра тарихы

1996 жылы, Алматы көлік инженерлер институтының (АлКИИ, Алматы қ.) және Алматы автожол институтының (ААЖИ, Алматы қ.) екі жоғары оқу орнының бірігуі нәтижесінде, Қазақ көлік және коммуникация академиясы (ҚазККА) құрылды. Аталған жоғары оқу орындарының әлеуметтік-гуманитарлық кафедралары негізінде, 1996 жылы «Философия және тарих» және «Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер» кафедралары құрылды. 1997 жылы олар «Философия, саясаттану және тарих»кафедрасына біріктірілді.

1996-2009 жылдары кафедра меңгерушілері:

1. Философия ғылымдарының докторы, профессор Артемьев Артур Игорьевич.
  2. Педагогика ғылымдарының докторы, профессор Урунбасарова Элионора Адалловна
  3. Философия ғылымдарының докторы, профессор, ҚР Ғылым Академиясының корреспондент-мүшесі Мырзалы Серік Қажы-Ахметұлы.
  4. Педагогика ғылымдарының докторы, профессор Рахимова Әсия Өмірбекқызы.

2009 жылы «Философия, саясаттану және тарих» және «Дене шынықтыру» кафедраларының бірігуі нәтижесінде, кафедра «Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер» болып, ал 2013 жылдан бастап «Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер және дене тәрбиесі» болып өзгерді. 2009-2021 жылдар аралығында кафедра меңгерушілері: с.ғ.д., доцент Италмасова Р., ф.ғ.к., доцент Анасова Қ., т.ғ.к., профессор Абдирайымова А.С. болды.

Қазіргі уақытта кафедра оқу, оқу-әдістемелік, ғылыми және тәрбие жұмысын жүзеге асыратын ЖОО-ның жетекші оқу-ғылыми құрылымдық бөлімшесі болып табылады. Кафедраның негізгі міндеті – жоғары кәсіптік білім берудің стандарттарына сәйкес кәсіби білімі, оқу дағдылары бар мамандарды теориялық және практикалық даярлауды қамтамасыз ету. Кафедра гуманитарлық білім беру сапасын арттыру, тиісті білім, білік пен дағдыға баулу жұмыстарын жүргізеді.

Кафедраның стратегиялық мақсаты – әлеуметтік-гуманитарлық пәндерді оқыту сапасын арттыру, диалектикалық ойлауды, қазіргі кезеңнің күрделі әлеуметтік процестері мен құбылыстарын түсінуде қажетті аналитикалық дағдыларды қалыптастыру болып табылады.

Кафедраның жалпы стратегиясы

Бұл әлеуметтік-гуманитарлық пәндерді оқыту сапасын арттыру, қазіргі заманның күрделі әлеуметтік процестері мен құбылыстарын түсінуде қажетті диалектикалық ойлауды, аналитикалық дағдыларды қалыптастыру.

Кафедраның басты міндеттері

Кафедра қызметінің білім беру құрауышы студенттерді оқыту үдерісінің маңыздылығы мен фундаменталдылығын сақтауға, студенттер таңдайтын оқыту бейіндері шеңберінде әлеуметтік-саяси және тарихи-философиялық өзекті мәселелерді, авторлық инновациялық курстарды әзірлеу арқылы осы блоктың барлық мамандықтар студенттерін оқытуға әсер ету дәрежесін кеңейтуге ұмтылуға негізделеді.

Кафедраның ғылыми дамуы

Кафедраның ғылыми дамуы оның жетекші қызметкерлерінің қалыптасқан ғылыми қызығушылықтарын ескере отырып, бірнеше бағыттар бойынша жүзеге асырылады.

Кафедра – ҚР Президенті жанындағы Қазақстан стратегиялық зерттеулер институты, Тарих, археология және этнология институты сияқты ірі ғылыми-зерттеу құрылымдарымен ғылыми байланыста. Ш. Уәлиханов атындағы Шығыстану институты. Р.Б. Сүлейменова, ҚР БҒМ Философия және саясаттану институты. Кафедра, сондай-ақ ҚР жетекші жоғары оқу орындарымен, атап айтқанда, ҚазҰУ-мен тығыз коллегиялық байланыста. Әл-Фараби атындағы ҚазҰПУ Абай, т.б.

Кафедра дамуының инновациялық векторы

Кафедра дамуының инновациялық векторы оқыту әдістемелерін үнемі жетілдіруден тұрады, оның ішінде заманауи интерактивті әдістер, кейс-технологиялар, эвристикалық іздеу тапсырмалары, жаңашыл формадағы дәрістер (проблемалық дәріс, пікірталас-дәріс, қателермен дәріс және т.б.). «Туған жер», «Мирас» клубтары түрінде студенттер мен оқытушылардың оқудан тыс (қосымша) зияткерлік қызметін ұйымдастыруда инновациялық әлеуеті зор.

Кафедра оқытушыларының инновациялық әлеуетін қоғамдық бағалаудың көрінісі оның қызметкерлерінің билік және басқару органдары жанындағы консультативтік және сараптамалық кеңестерге қатысуы, сондай-ақ кафедра қызметкерлерінің қоғамдық және ғылыми-қоғамдық ұйымдарға қажеттілігі болып табылады.

Профессор-оқытушылар құрамы

Баянбаева Шнара Сеитпековна

Ассистент-оқытушы

Кафедра байланыстары