Бейресми оқыту жоғары білім контекстінде күннен-күнге өзекті болып келеді. Бұл оқыту бағытының икемділігі, әртүрлі формалары мен әдістері, сондай-ақ білім алушының жеке қажеттіліктеріне бағытталуы ерекшелігі бар. Формальды оқытудағы білім беру мекемелерінде жүзеге асырылатын және анықталған бағдарламалар мен дипломдарға ие болатын оқыту түріне қарағанда бейресми оқыту еркін әрі бейімделген тәсіл ұсынады.

Бейресми оқыту дәстүрлі білім беру мекемелерінен тыс өтетін барлық оқыту түрлерін қамтиды. Оған өзін-өзі оқыту, семинарларға, шеберлік сабақтарына, тренингтерге қатысу, сондай-ақ волонтерлік немесе практикалық жұмыс арқылы алынған тәжірибе кіруі мүмкін. Бейресми оқытудың негізгі назарында дағдыларды дамыту, тұлғалық өсуді және білімді практикалық қолдану тұр.

Бейресми оқытудың артықшылықтары мыналар:

Икемділік: Бейресми оқыту білім алушыларға тақырыптарды, форматтарды және оқу жылдамдығын таңдау мүмкіндігін береді, бұл процесті олардың қажеттіліктеріне бейімдейді.

Практикалық қолдану: Жобаларға, тәжірибе алмасу мен басқа практикалық іс-шараларға қатысу нақты дағдылар мен тәжірибелерді игеруге көмектеседі, бұл жұмыс берушілер тарапынан жоғары бағаланады.

Жекелендіру: Білім алушылар өз мүдделеріне және қажеттіліктеріне назар аудара алады, бұл мотивация мен қызығушылықты арттырады.

Әлеуметтік өзара әрекеттесу: Бейресми оқыту көбінесе басқа қатысушылармен өзара әрекеттесуді қамтиды, бұл тәжірибе алмасуға және әлеуметтік байланыстарды кеңейтуге көмектеседі.

Қазіргі уақытта жоғары білім жедел өзгеріп жатқан еңбек нарығы мен жұмыс берушілердің талаптарына байланысты қиындықтарға тап болуда. Бейресми оқыту формальды білімнің маңызды толықтырушысы бола алады, студенттерге дәстүрлі оқу жоспарларында әрдайым қамтылмайтын дағдыларды дамытуға мүмкіндік береді.

М.Тынышпаев атындағы АLT университетінде бейресми оқуға үлкен маңыз беріледі. Дәріс сабақтары мен шеберлік сабақтары «Лидерлік және команда басқару», «Коммуникация және өзара әрекет дағдылары», «Стресс-менеджмент және уақытты басқару», «Креативті ойлау», «Қаржылық сауаттылық» және тағы басқа тақырыптарда өткізіледі.