Білім берудегі соңғы жаңалықтардың бірі онлайн режимінде электрондық курстар арқылы қашықтықтан оқыту мүмкіндігі болды.

Оқытудың интернет-жазықтыққа ауысуы 2000 жылдары ашық интернет курстарының пайда болуымен басталды, әйгілі әлемдік университеттер жазылған дәрістерді еркін қол жетімді ете бастады. Мұндай білім беру қызметтеріне сұраныс өте жоғары болды, ал 2008 жылы ЖАОК (жаппай ашық Онлайн курстар; ағылш.) деп аталатын білім берудің түбегейлі жаңа әдістемесі қалыптасты. МООК – Massive Open Online Course).

МООК дегеніміз не?

Massive (жаппай): интернет-оқытудың бұл түрі географиялық орналасуымен шектелмеген көптеген студенттерді қамтиды.

Ашық (ашық): онлайн оқыту Барлығына тегін.

Lline (онлайн): қашықтықтан оқыту курстары онлайн байланыс құралдарын пайдалана отырып жүргізіледі. Барлық материалдар электронды түрде еркін қол жетімді.

Курс (курс): белгілі бір мақсаттармен, жұмыс ережелерімен және уақыт шектеулерімен құрылымдық және реттелген ақпарат беру, дегенмен әрбір жеке қатысушы үшін өзгеруі мүмкін.

МООК-ті басқа онлайн оқыту курстарынан, сондай-ақ білім алудың дәстүрлі әдістерінен не ажыратады?

МООК-бұл қашықтықтан білім беру курстары ғана емес, бұл әртүрлі іс-шаралардың үлкен кешенін қамтитын оқытудың жеке әдісі. Әрбір әдіс сияқты, МООК-тың да артықшылықтары мен кемшіліктері бар.

Онлайн оқыту және МООК артықшылықтары

Интерактивтілік.

Жалпы қате түсінікке қарамастан, онлайн оқыту студенттің кері байланысының жоқтығын білдірмейді. Керісінше, МООК курстың жетекші оқытушысымен, сондай-ақ қалған тыңдаушылармен көптеген байланыс арналарының болуын болжайды.

Пайдалы байланыстар.

Студенттер қауымдастықты ағымдағы онлайн курс бойынша ұйымдастыруға мүмкіндік алады, онда олар білімдерін бір-бірімен бөлісіп қана қоймай, сонымен қатар тексеруші ретінде де әрекет етеді. Әдетте қашықтықтан білім беру курсының әрбір қатысушысы бірнеше студенттің жұмысын тексеруі керек. Өз кезегінде оның жұмысын бірнеше тыңдаушылар да тексереді. Осылайша, курстың тақырыбына және белгіленген саладағы кәсіби дамуына қызығушылық танытатын тыңдаушылар тобы құрылады. Әрбір қатысушы таңдалған тақырып туралы түсініктерін кеңейтуге және «бірінші қолмен»ақпарат алу арқылы қызықты және пайдалы танысуға бірегей мүмкіндік алады.

Жылдам кері байланыс және бағалау.

Жұмысты тапсырғаннан кейін студенттер өз білімдерін бірден бағалайды. Бұл ретте, әрбір онлайн білім алушының емтиханды қайта тапсыруға немесе тестті қайта жазуға мүмкіндігі бар.

Әлемнің үздік оқытушылары.

Онлайн оқытуды әлемдегі ең танымал университеттердің ең жоғары білікті оқытушылары жүргізеді. Қашықтықтан оқыту курсының әрбір студенті жүргізушімен жеке сөйлесуге мүмкіндік алады.

Тегін онлайн оқыту.

МООК атауында шифрланған «ашық» терминінің өзі «тегін» немесе шартты түрде тегін дегенді білдіреді. Әдетте, курсты тыңдау және тапсырмаларға қатысу үшін ақы алынбайды. Дегенмен, ол бар болса да, МООК курсының шығындары бетпе-бет оқу шығындарымен салыстыруға келмейді және символдық төлемді білдіреді.

Соңғы мамандықтар.

Еңбек нарығы қарқынды дамып келеді. Ұзақ уақыт бойы қарапайым университеттерде оқытылмайтын мамандықтар пайда болды және сұранысқа ие болды. Онлайн режимінде өткізілетін курстар нарықтағы өзгерістерге найзағай жылдамдығымен жауап бере алады, бұл күннің зұлымдығына арналған оқу бағдарламаларын ұсынады.

Құрылымдық материалды беру.

Заманауи байланыс құралдары ақпараттың берілуін оңтайландыруға мүмкіндік береді, оны қысқа және қабылдауға ыңғайлы етеді. Қысқа бейнелерді тыңдаушылар, мысалы, ұзақ дәріске қарағанда әлдеқайда жақсы қабылдайды. Берілген курс тақырыбымен біріктірілген үлкен баяндау ағыны білімнің қысқа және жақсы сіңетін бөліктеріне бөлінеді.

Тегін оқу кестесі.

Әр курс студенттің өзіне ыңғайлы оқу кестесін құра алатын уақыт шеңберімен шектеледі. Дәрісті кейінірек көруге болады немесе тақырып түсініксіз болса, бірнеше рет қайта қарауға болады. Үй тапсырмасы кез-келген ыңғайлы уақыт аралығында және кез-келген қарқынмен орындалады.

Аралас онлайн оқыту жүйесі.

Қашықтықтан оқыту процесі әртүрлі материалдарды пайдалануды қамтиды. МООК қашықтықтан білім беру курстары бейнелермен шектелмейді, олар әртүрлі дереккөздерге сілтемелермен толықтырылады: мәтіндік құжаттар, аудио файлдар, форумдардағы және әлеуметтік желілердегі талқылаулар. желілер. Мұндай жүйе материалды қабылдауды арттырып қана қоймайды, сонымен қатар тыңдаушылардың ақпарат ағынын шарлау және қажетті білімді өз бетінше алу қабілетін дамытады.

Онлайн оқыту мен МООК кемшіліктері

Жаппай ашық онлайн курстар

МООК жүйесі тек тыңдаушының бастамасымен білім алуға бағытталған және өзін-өзі бақылау мен мотивацияның жоғары дәрежесін қамтиды. Сондықтан онлайн білім берудің кемшіліктеріне мыналар жатады:

Оқу материалын өз бетінше игеру.

Қашықтықтан білім беру курсының міндеті-тыңдаушыны өзін-өзі дамыту үшін барлық қажетті ақпаратпен қамтамасыз ету. Егер күндізгі білім беру жағдайында студент дәрістен кейін немесе тіпті оны оқу барысында тікелей мұғалімге жүгіне алса, онда МООК шеңберінде бұл функция шектеулі. Бір жүргізуші мыңдаған тыңдаушылардың сұрақтарына жауап бере алмайды.

Тапсырмалардың орындалуын толық бақылаудың болмауы.

Тапсырмаларды орындау және қорытынды аттестаттау – студенттің толық және толық жауапкершілігі. Жүйені алдау қиын емес, бірақ тек тыңдаушы оған сертификат не үшін қажет екенін шешеді – кәсіби және жеке өсу үшін немесе «құсбелгі»үшін.

Қашықтықтан онлайн оқыту жүйесі кімге сәйкес келеді?

Интернет-курстар кез-келген білім түріне қол жеткізуге мүмкіндік береді. Сіз әлемнің кез-келген университетінде онлайн режимінде жоғары білім ала аласыз және растайтын сертификаттың иегері бола аласыз.

Егер сізде жоғары білім болса және таңдалған салада қосымша білім алғыңыз келсе, онда сіз өз біліктілігіңізді қашықтықтан арттыра аласыз.

Егер сіз таңдаған қызмет саласы сізге сәйкес келмесе, сіз қашықтан қайта даярлаудан өте аласыз. МООК онлайн курстарының тақырыбы өте кең.