Логистика және көлік академиясында «Автоматтандыру және басқару» кафедрасының негізінде 2022 жылдың 02 желтоқсанында «Сайман корпорациясы» ЖШС Инновациялық технологиялар бөлімінің бастығы Зікірбай Қуаныш Ерғараұлымен «IoT технологиялары» тақырыбында білім алушылар мен ПОҚ үшін қонақ дәрісі өткізілді.

Қонақ дәріс тақырыбының Логистика және көлік академиясының цифрлық трансформация аясындағы саясатымен, мақсаттарымен және стратегиясымен тығыз байланысы «Автоматтандыру және басқару» кафедрасының студенттері, магистранттары, докторанттары мен ПОҚ үшін ерекше маңызды.

Өз сөзін Зікірбай Қ. Е. Индустрия 4.0 дәуірінде ғылым мен техниканың цифрлық дамуының негізгі бағыттарынан (технологияларынан) бастады: IoT (Internet of Things), BD (Big Data), AI (Artificial Intelligence), оның ішінде machine learning, blockchain (blockchain), автоматтандыру және роботтандыру және т. б. IoT технологиясының дамуы туралы егжей-тегжейлі сипаттады, қолдану салалары, әлемдік IoT технология нарығының көлемі, қолданылатын технологиялар туралы аналитикалық мәліметтер келтірді. Мысал ретінде оқытушы LPWAN желілерінің бір түрі болып табылатын LoRaWAN технологиясына егжей-тегжейлі тоқталды.

«Жоғарыда айтылғандарды ескере отырып, нарық қазір Индустрия 4.0 технологияларын меңгерген автоматтандыру саласындағы мамандарға аса мұқтаж» деп қорытындылады Зікірбай Қ.Е.

Дәріс барысында білім алушылар мен ПОҚ IoT технологияларын қолдану саласында сұрақтар қойды, аудиториямен тұрақты кері байланыс сақталды, кәсіби мақсаттар қою кезінде әртүрлі типтік мәселелер бойынша белсенді пікірталас жүргізілді.

Жалпы, дәріс өте қызықты, өзекті болды, әсіресе тәжірибеден келтірілген мысалдар білім алушылардың өз мамандығына деген қызығушылығының артуына септігін тигізді, ал ПОҚ үшін көліктік автоматтандыру саласындағы одан әрі ғылыми зерттеулерге жолдама берді.

Қорытындылай келе, Зікірбай Қ.Е. SAIMAN компаниясы біздің білім алушыларымызды өндірістік практикаға қабылдауға, өндірісте қолданылатын жаңа технологияларды оқытуға және көрсетуге, білім алушыларымыздың Start-up жобаларын қолдауға әрқашан дайын екендігі туралы айтты. Сондай-ақ ALT және SAIMAN өкілдері одан әрі ынтымақтастық мақсаттарын белгіледі.

Кездесу соңында «Автоматтандыру және басқару» кафедрасы Зікірбай Қ. алғысын білдірді және АЛТ-ның естелік жиынтығын ұсынды.