ҚР Президенті Қасым-Жомарт Тоқаев 2020 жылғы 1 қыркүйектегі Қазақстан халқына Жолдауында БҒМ-ге әлемнің жетекші зерттеу орталықтарында 500 ғалымның жыл сайынғы тағылымдамасын қамтамасыз етуді тапсырды. Осы бағдарламаның операторы болып ҚР БҒМ жанындағы «Халықаралық бағдарламалар орталығы» АҚ белгіленді. Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның шешімімен «ғалымдарға арналған тағылымдама» санаты қосылды. Бюджеттік қаражат бөлінді. 4 мамырда құжаттарды қабылдау басталды. Тағылымдамадан өту мерзімі – 12 айға дейін.

Байқау 2021 жылдың 28 қазанына дейін жалғасады. Құжаттарды қабылдау процесі толығымен автоматтандырылған. Үміткерлердің бүкіл жолы да цифрландырылған.

2021 жылы стипендияның ашықтығын арттыруға бағытталған бірқатар жаңалықтар енгізілді. Осылайша, «Болашақ» бағдарламасы бойынша оқуға ұсынылатын жоғары оқу орындарының тізімі алғаш рет 3 жылға бекітілді. Бұл формат үміткерлерге «Болашақ» стипендиясын тағайындауға конкурстық іріктеуге қатысуды жоспарлау мен дайындауда қолайлы жағдайлар мен қолайлы жағдай жасау мақсатында енгізілді.

2021 – 2023 жылдарға арналған «Болашақ» бағдарламасы шеңберінде оқу үшін ұсынылатын шетелдік жоғары оқу орындарының тізіміне QS World University Rankings, Academic Rankingof World Universities, Times Higher Education екі және одан да көп академиялық рейтингтердің топ-250 позициясына кіретін 27 елдің 207 жоғары оқу орны кірді.

Осы жылға арналған «Болашақ» бағдарламасы бойынша басым мамандықтар тізбесі академиялық оқуға арналған 80 мамандықты және тағылымдамадан өтуге арналған 137 мамандықты көздейді.

Толықақпарат (ЖОО, мамандықтар, үміткерге қойылатын талаптар және т. б.) сайтта https://bolashak.gov.kz/ru/pretendentu/vopros-otvet