“Автокөлік құралдары және өмір-тіршілік қауіпсіздігі” кафедрасы

“Автокөлік құралдары және өмір-тіршілік қауіпсіздігі” кафедрасының меңгерушісі

Есенгалиев Манарбек Нурасбекович, т.ғ.к.,доцент
Телефон: +7 (727) 292-64-97, 10-26
e-mail: m.esengaliev@alt.edu.kz

Кафедра тарихы

«Автокөлік құралдары және өміртіршілік қауіпсіздігі» кафедрасы (АКҚ және ӨТҚ) 01.06.2021 ж. Президент-Ректордың бұйрығымен «Автомобильдер, жол техникасы және стандарттау» және «Өміртіршілік қауіпсіздігі және экология» кафедралары негізінде құрылды. Кафедра 6В07118 «Жол және жол машиналары» және 6В07119 «Автомобильдер және автомобиль шаруашылығы» білім беру бағдарламалары бойынша бакалаврлар, магистранттар мен докторанттарды дайындауға арналған. Кафедраны техника ғылымдарының кандидаты, доцент Есенғалиев М.Н. басқарады.

«АКҚ және ӨТҚ» кафедрасының «АКҚ» циклінің негізі 2008 жылы «Көтеру-тасымалдау, құрылыс және жол машиналары» (КТҚЖМ және О) және «Автомобиль жасау және автомобильдерді техникалық пайдалану» (АТ) кафедраларын біріктіру арқылы құрылған «Автомобильдер, жол техникасы және стандарттау» кафедрасы болды. Кафедраны техника ғылымдарының докторы, профессор М. С. Көлгілдинов басқарды.

Ал 2002 жылы «Еңбекті қорғау» (ЕҚ) және «Өміртіршілік қауіпсіздігі» (ӨТҚ) кафедраларын біріктіру арқылы ұйымдастырылған «Өміртіршілік қауіпсіздігі және экология» кафедрасы «АКҚ және ӨТҚ» кафедрасының «ӨТҚ» циклінің негізі болды. Кафедраны әр жылдары В. В. Целиков,Х. Н. Габдеев, Р. А. Мирзадинов, М. Д. Зальцман, А. А. Мелдешов, Г. С. Мусаева басқарды.

«АКҚ және ӨТҚ» кафедрасы жоғарыда аталған мамандықтардың пәндері бойынша, сондай-ақ басқа факультеттердің арнайы пәндері бойынша оқу сабақтарын өткізу мақсатында ұйымдастырылды. Кафедра жұмысы кәсіби жоғары білім берудің мемлекеттік жалпы білім беру стандарттарына сәйкес терең теориялық және практикалық білімі, іскерлігі мен дағдысы, жоғары кәсіби біліктілігі бар мамандарды даярлауға бағытталған.

«Автомобильдер, жол техникасы және стандарттау» кафедрасының жұмыс істеген уақытынан бері онда Т. ғ.д., профессорлар Р. А. Кабашева, Р. Н. Киселев А. Акчурина жұмыс істеді. Ғ., Белгібаев Б. А., Ғасыр С. В. Баубеков Е. Е., т. ғ. к., профессорлар Бибанов Ж. Р. Жайлаубеков Е. А., т. ғ. к., доцент Ахметов М. Ф., Қозбағаров Р.А.  Н. Т., Таран М. В. Кекильбаев А. М. Тойлыбаев А. Е., Чуркина О. И. Кожабеков Ж. Т. К. А Жүсіпов. Есенгалиев М.Н. Копенов Б. Т., Ускембаева Б. О. Каримова Г. Т. Мусин К. С., оқытушылар Суеубаев Ж. С. Г.И. Изимбергенова. Мұратбекова С. Т.

Ал «Өміртіршілік қауіпсіздігі және экология» кафедрасы құрылғаннан бері онда профессорлар Ақбасова А. Д., Каспакбаев К. С., Целиков В. В., Зальцман М. Д., Утепов Е. Б., Базанова и. А., доценттер Тулендиев Т. Т., Зильберберг Я.И., Кравченко В.Н., Айтказин М. А., Цыганков С. Г. аға оқытушылар Шевчук И. А. жұмыс істеді.

«АКҚ және ӨТҚ» кафедрасында ғылыми дәрежелері мен атақтары бар оқытушылар саны 70% құрайды. Кафедрада 2 техника ғылымдарының докторы, 9 кандидаты жұмыс істейді. Базалық білімі бар оқытушылардың үлесі 100% құрайды, ғылыми дәрежелері мен атақтары бар ПОҚ орташа жасы – 52 жас.

Ғылыми дәрежелілік деңгейі 65% құрайды. Оқытушылардың орташа жасы 48 жасты құрайды. Соңғы үш жылда 10 оқытушы сертификат ала отырып, біліктілігін арттырудан өтті. Тағылымдама нәтижелері оқу процесіне енгізіледі.

Барлық оқытушылардың базалық білімі бар, штаттағы оқытушылардың 75% – ы сабақтарды мемлекеттік тілде жүргізеді.

Кафедра оқытушылары көптеген мақалалар, әдістемелік нұсқаулар, оқу құралдарын жариялады, олар сабақтарды өткізу кезінде және дипломдық жобаның бөлімдерін орындау кезінде қолданылады. Кафедраның қомақты зертханалық базасы бар. Кафедра алатын оқу зертханалары мен кабинеттерінің жалпы ауданы 451,5 м2 құрайды. Кафедрада 1 аккредиттелген «Экологиялық қауіпсіздік және еңбек жағдайын бағалау» ҒЗЗ, 3 мультимедиялық техникамен жабдықталған арнайы дәрісханалар, 5 зертхана және арнайы кабинеттер (мультимедиялық техникамен жабдықталған) бар. Кафедраның зертханалары барлық пәндер бойынша зертханалық жұмыстарды жүргізуге мүмкіндік беретін қажетті зертханалық қондырғылармен жабдықталған.

Кафедрада қауіпсіздік, еңбекті қорғау және экология мәселелері бойынша барлық қажетті Басқару Құжаттары (нұсқаулықтар, ережелер, Қаулылар және т.б.) бар. кафедра оқытушылары мен студенттері, соның ішінде «Өміртіршілік қауіпсіздігі» СНБ мүшелері республикалық және халықаралық конференцияларға, олимпиадаларға белсенді қатысады.

Профессор-оқытушылар құрамы

Бегимкулова Элмира Алимбековна

Магистр

Кафедра байланыстары

Кафедра: Автокөлік құралдары  және өмір-тіршілік қауіпсіздігі

Мекен жайы: Шевченко көшесі, 97, Масанчи көше бұрышы
Байланыс деректері: 3-қабат, каб № 3307
Телефон: +7 (727) 292-64-97, ішкі тел. 13-13.

Оқу ғылыми зертханалары

Лаборатория «Детали машин и ТММ»  3301 аудитория
Лаборатория «Дорожная техника»  3202 аудитория.
Лаборатория «Стандартизация метрология и сертификация»  3302 аудитория.
Лаборатория «Конструкция автомобилей»  3304 аудитория.
Лаборатория «Техническая эксплуатация и ремонт транспортной техники»  3306 аудитория.
Лаборатория «Строительные машины и оборудование»  3309 аудитория.
Лаборатория «Механическое оборудование предприятий дорожного хозяйства»  3311 аудитория.
Лаборатория «Гидравлика и гидропривод»  3302 аудитория.
Лаборатория «Автомобильные двигатели»  3207 аудитория.