2022 жылғы 31 Мамырда логистика және көлік академиясында ХХ ғасырдың 30-шы жылдарындағы саяси қуғын-сүргін құрбандарын және ашаршылық кезінде қаза тапқандарды еске алу күніне арналған маңызды, салтанатты, әсерлі іс-шара өтті.

Іс-шара бірден екі бағытта өтті: «Көлік инженериясы» институтының директоры Т.О. Чигамбаев, «Тілдік дайындық» кафедрасының меңгерушісі Смаилова Ф.И. және Студенттік Үкімет мүшелері М. Тынышпаев атындағы ҚК төрағасымен бірлесе отырып, саяси қуғын-сүргін құрбандарының ескерткішіне гүл шоқтарын қою рәсіміне қатысты. Сондай-ақ, Алматы облысының Жаңалық ауылындағы «Қазақстандағы саяси қуғын-сүргін құрбандарының» мұражайына барды.

Академияда іс-шара М.Тынышпаевтың ескерткішіне гүл қою рәсімінен басталды.

Іс – шараға құрметті қонақ ретінде М.Тынышпаевтың немересі Елена Искандеровна Тынышпаева шақырылды. Іс-шараға академия ұжымы қатысты.

Кездесу барысында Е.И. Тынышпаева атасы туралы жылы және әсерлі естеліктерімен бөлісті. Академияның ақсақалдар кеңесінің төрағасы Т.ғ.к., н. Балқияұлы және Академияның қауымдастырылған профессоры Шәмшиева Г.С. сөз сөйлеп, қазақ халқына үлкен қайғы-қасірет әкелген тарихи оқиғалар туралы егжей-тегжейлі ақпарат берді.

1930-шы жылдары қуғын-сүргін қазақ зиялыларының ең үздік өкілдерін, соның ішінде жоғары лауазымдарды атқарған, ел алдында сіңірген қайраткерлерді де қозғады. Олардың арасында Ахмет Байтұрсынов, Әлихан Бөкейханов, Міржақып Дулатов, Мұхамеджан Тынышпаев, Мағжан Жұмабаев, Сәкен Сейфуллин, Ілияс Жансүгіров, Бейімбет Майлин, Санжар Асфендияров, Сұлтанбек Ходжанов, Тұрар Рысқұлов, Смағұл Сәдуақасов, Әбдірахман Байділдин және басқалары болды. Сондай-ақ, іс-шара аясында жиналғандар елімізде жүргізіліп жатқан конституциялық реформаны да талқылады, өйткені бұл өте маңызды, өйткені бүгінгі күні мұның бүкіл Қазақстан халқы үшін маңызы зор.

Ассистент-профессор, ф.ғ.к. Иманбаева А.А. және сениор-лектор, Кундакова М.Ж. өз пікірлерімен бөлісіп, толық ақпарат берді.

Алдағы референдумға қатысты кейбір мәселелер Академияның профессорлық-оқытушылық құрамы арасында белсенді талқыланды.

Іс-шара аясында Академияның Ғылыми кітапханасы көрнекті мемлекет қайраткері, қатынас жолдарының бірінші инженері М.Тынышпаевтың жеке басына, сондай-ақ Алаш Орда қозғалысының мүшелері мен саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарына арналған тақырыптық көрме ұйымдастырды.

Іс-шараны өткізуді ұйымдастыруда Е.Тынышпаеваға, ақсақалдар кеңесіне, ғылыми кітапханаға, сондай-ақ «әлеуметтік-гуманитарлық пәндер және дене тәрбиесі» кафедрасына алғысымызды білдіреміз.