6-8 қазан аралығында тәрбие және әлеуметтік жұмыс жөніндегі проректор Абдуллаев Сейдулла Сейдаметұлы академиялық топтардың кураторларымен кездесу өткізді.

Кездесудің модераторы әлеуметтік-тәрбие жұмысы департаментінің директоры Бекмұхамбетов Ерлан Болатұлы болды.

Кездесу барысында топ кураторларымен аралас оқыту форматы, оқу залында, студенттер үйінде санитарлық қауіпсіздік шаралары мәселелері қаралды.

Өз сөзінде проректор Абдуллаев Сейдулла Сейдеметұлы студенттермен жұмыс тәжірибесімен бөлісіп, куратордың топпен танысқан кездегі алғашқы әсерінен олардың арасындағы өзара іс-қимылдың қаншалықты тез және сындарлы түрде қалыптасатынына байланысты екенін ерекше атап өтті. Мұнда куратордың өзі туралы әсер маңызды рөл атқарады. Сондықтан, басынан бастап куратор топтағы студенттермен шешім қабылдау кезінде мейірімділікке, құрметке және теңдікке бейімделуі керек. Өйткені, куратор студенттік топқа студенттердің өзін-өзі көрсетуін жеделдетуге және сындарлы бағыт беруге, олардың жақындасуына ықпал етуге, «қабылданбағандардың» пайда болуына жол бермеуге және балалардың бір-біріне деген өзара төзімділігін арттыруға айтарлықтай көмек көрсете алады. Барлық осы процестер студенттердің куратормен алғашқы кездесулері барысында қалыптасады.

Куратордың маңыздылығы ересек адам ретіндегі дана әсері басынан бастап толеранттылықты (төзімділікті) арттыруға және студенттер арасындағы айырмашылықтарды қабылдауға және қарсы алуға деген көзқарасты қалыптастыруға ықпал етуі мүмкін. Басынан бастап студенттермен өзара әрекеттесу ережелерін талқылау, мәселелерді талқылау және шешім қабылдау кезінде пікірталастар жүргізу пайдалы. Сіздің ескертулеріңізді қысқа және мағыналы етуге тырысыңыз. Уақыт шектеулі болғандықтан, ескертулер қысқа болуы керек, сондықтан әркім сөйлеуге мүмкіндік алады.

Ол академиялық топтардың жас кураторлары жүзеге асыратын жұмыстың маңыздылығын атап өтті және мұндай кездесулер жас кураторларды Академия ұсынатын мүмкіндіктермен таныстырып қана қоймай, жүйелі жұмысты құрып, тек өз жолын бастаған кураторларға кеңес берудің тамаша мүмкіндігі екенін атап өтті. Күн тәртібіне қызығушылық танытыңыз және топқа қабылданғаннан кейін оны ұстануға көмектесіңіз. Егер сіз күн тәртібіне қызығушылық танытсаңыз немесе процесті жақсарту үшін бірдеңе ұсына алсаңыз, өз ойларыңызбен бөлісіңіз. Іс-шара аясында ашық диалог форматында жас кураторлар кураторлық қызметті ұйымдастырудың өзекті мәселелерін талқылады, өз жұмысының мақсаттары мен міндеттерін талқылады, ал аға кураторлар өз жұмыс тәжірибелерімен бөлісті және тәлімгерлікте өз жолын енді бастаған оқытушыларға кеңестер берді. Қорқынышты салдарды болжаудан, бағалауды қолданудан немесе немқұрайдылықты білдіруден аулақ болыңыз. Сөйлемес бұрын ойланыңыз. Жағымсыз және жағымсыз пікірлер көбінесе нәтижелі талқылауға айтарлықтай кедергі болады.

ӘТЖ Департаментінің бас маманы Асылбекова Гүлмира Жақсыбайқызы әлеуметтік көмекке мұқтаж студенттерді таныстырып, талқылады. Кураторларға күндізгі бөлімде оқитын студенттерге оқу ақысын төлеу бойынша жеңілдіктер (жеңілдіктер) беру, сондай-ақ 2021-2022 оқу жылында білім алушыларға әлеуметтік қолдау көрсету туралы ереже таратылды.

Департаменттің инклюзивті білім беру және психологиялық қолдау бөлімінің бас маманы Махимова Ұлданай Мұратқызы ерекше тәсілді қажет ететін студенттермен жұмысты топта қалай ұйымдастыруға болатынын, әрбір студенттің оқу жұмысына қалай жағдай жасау керектігін түсіндіріп, инклюзивті білім берудің жұмыс нұсқаулықтарын таратты.

Соңында жас кураторларға өздерінің оқытушылық және кураторлық қызметтерінде сәттілік тіледі!