«Көліктегі логистика және менеджмент» кафедрасы

Кенжебаева Гаухар Жумашевна

"Көліктегі логистика және менеджмент" кафедрасының меңгерушісі

Кенжебаева Гаухар Жумашкызы, Қауымдастырылған профессор, Техника ғылымдарының кандидаты

Телефоны: +7 (727) 292-36-84, іш. 10-59
e-mail: g.kenzhebayeva@alt.edu.kz

Кафедра тарихы

Көлік нарығының стратегиялық міндеттерін іске асыру мақсатында М.Тынышпаев атындағы Қазақ көлік және коммуникация академиясы басшылығының бастамасымен 2004 жылғы 26 тамызда №331 бұйрықпен интермодальдық және мультимодальдық тасымалдаулардағы тасымалдау процесін жетілдіру саласында, сондай-ақ көліктегі көлік-экспедициялық қызметтер саласында жаңа ғылыми-тәжірибелік бағытта мамандар даярлау үшін «Көлік логистикасы» кафедрасы құрылды. Кафедраның бірінші жетекшісі Т. ғ. д., профессор Қарсыбаев Е. Е. болды. Кафедра 3001.04 – Тасымалдауды ұйымдастыру (мамандануы – Халықаралық тасымалдарда тасымалдауды ұйымдастыру) мамандығы бойынша мамандандырылған кадрлар шығарды.

2009 жылы 29 Мамырда №151 бұйрық бойынша кафедра «Көліктегі логистика» деген жаңа атауға ие болды. Логистика мамандығы (салалар бойынша) Қазақстан Республикасы индустрия және сауда Министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2009 жылғы 20 наурыздағы бұйрығымен бекітілген және қолданысқа енгізілген Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мамандықтарының жіктеуішіңе енгізілген. № 131-од.

Кафедра меңгерушілері болып академияның т.ғ. д., профессор Ізтелеуова  М.С., э. ғ. д., профессор Мұхаметжанова А. В., т. ғ. к., доцент Асильбекова И. Ж., т. ғ. к., доцент Кенжебаева Г. Ж., т. ғ. к. Р.Д. Мусалиева, т. ғ. к.  Избаирова А. С. болды.

2021 жылдың қыркүйегінен 2023 жылдың қыркүйегіне дейін «Көліктегі логистика және менеджмент» кафедрасын доцент АЛиТ Мусалиева Р.Д. басқарды.

2023 жылдың қыркүйек айынан бастап кафедраны доцент, т.ғ.к. Кенжебаева Гаухар Жұмашқызы басқарады.

«Көліктегі логистика және менеджмент» кафедрасының қызметі көліктік-логистикалық қызметтерді көрсету бойынша заманауи, құзыретті менеджерлерді даярлауға, кәсіби қызметті жүзеге асыруға және көліктегі стандартты емес міндеттерді шешуге қабілетті халықаралық тасымалдарды ұйымдастыруға бағытталған. Орталық Азия өңірі мен Қазақстанның сыртқы сауда тасымалдарын ұйымдастырудағы зор мүмкіндіктері мен перспективалары көліктік-логистикалық инфрақұрылыммен және озық техника мен технологияны қолдануға негізделген көліктік логистиканы басқарудың жалпы қағидаттарын білетін осы саладағы мамандардың жұмысымен қолдау тапты.

Кафедра қызметінің идеялық бағыты Президенттің Қазақстан халқына жолдауынан, Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Парламентінің индустриялық-инновациялық даму стратегиясын іске асыру туралы шешімдерінен, атап айтқанда, көліктік-логистикалық инфрақұрылымды жетілдіруден, көліктік-логистикалық сегменттегі тасымалдау қызметінің ақпараттық-технологиялық деңгейін арттырудан, теориялық негіздерді, оқытылатын пәндерді пайдаланудан, өндірістік жағдайларда туындайтын міндеттермен айқындалады.

«Көліктегі логистика және менеджмент» кафедрасының басты міндеті мемлекеттің көлік-коммуникация кешені үшін сауатты, жоғары білімді, бәсекеге қабілетті және сұранысқа ие мамандарды даярлау үшін білім беру қызметтерін көрсету болып табылады.

Кафедраның білім беру бағдарламалары «қызмет көрсету саласындағы бакалавр», «қызмет көрсету және ғылым саласындағы магистр» және «PhD докторы және қызмет көрсету саласындағы PhD докторы» академиялық дәрежелерін бере отырып, мамандарды даярлауға бағытталған.

Кафедрада еңбек нарығында сұранысқа ие кадрларды даярлауды, қайта даярлауды және біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету үшін оқу-зертханалық база және логистика орталығы бар.

Кредиттік оқыту технологиясының талаптарын жүзеге асыру мақсатында «Көліктегі логистика және менеджмент» кафедрасы шетелдік ғалымдарды тарту бойынша жұмыс жүргізеді: «Вильдау» техникалық университетінің т. ғ. д., профессор (Берлин қ., Германия), Дитрих Вернер Тесс; Сібір мемлекеттік қатынас жолдары университетінің т. ғ. к., доцент (РФ, Новосибирск қ.) Климов Александр Александрович;   PhD, қауымдастырылған профессор Тодор Каблешков атындағы жоғары көлік университетінің «Көліктегі технология, ұйымдастыру және басқару» кафедрасының меңгерушісі Карагьозова Кирилл Станева (София қ., Болгария).) және т. б.

Кафедра «ҰК» АҚ, «ҚТЖ-Жүк тасымалы» Қазақстан Республикасының Ұлттық экспедиторлар қауымдастығы, «ҚТЖ ҰК» АҚ « АММТП», ЖШС «KTZE Khorgos Gateway», АҚ «Өзенмұнайгаз», ЖШС «Атасу», ЖШС «Атамекен», ЖШС «Алматы Достық-Экспресс», ЖШС «Damu Logistics» ірі компанияларымен студенттердің өндірістік және зерттеу практикаларын өту үшін ынтымақтасады.

«Erasmus+»  Еуропалық комиссиясының ресурс тиімді өндірістік логистика (PRODLOG) бойынша Болон қағидаттарына негізделген магистрлік бағдарламаны әзірлеу тақырыбына бағдарлама жобасын іске асыру. Сондай-ақ оқыту, ғылым және өндіріс арасында стратегиялық байланысты одан әрі орнату үшін «Көліктегі логистика» кафедрасы Отто фон Герике атындағы Магдебур университетінің (Германия) үйлестірушісі болып табылатын Қазақ-Неміс университетімен (ҚНУ) «Communication and Transfer Centre Logistics» («LogCentre») атты ынтымақтастық туралы шартқа қол қойды.

Профессор-оқытушылар құрамы

Магистр

Елешева Жанна Болатқызы

Алик Асель

Директордың тәрбие ісі жөніндегі орынбасары

Қызмет көрсету саласындағы магистр

Усербаева Айнаш Сатановна

Лектор

Игенбаева Шарбат Алмасқызы

Ассистент оқытушы

Экономикалық ғылымдар магистрі

Кафедра байланыстары

Кафедра: Көліктегі логистика және менеджмент

Мекен-жайы: Шевченко көш., 97 үй.Масанчи, 5 қабат 2504 аудитория
Телефоны: +7 (727) 292-36-84, ішкі тел.10-59.
e-mail: g.kenzhebayeva@alt.edu.kz

Оқу ғылыми зертханалары